גונדר - עיר שחייבים לבקר בטיול מאורגן לאתיופיה

בעולם הטיולים המאורגנים, מעטים היעדים המושלמים כאתיופיה. טיול מאורגן לאתיופיה כולל את כל המרכיבים שביחד יוצרים טיול מושלם: נופים בראשתיים, הצצה לאורח חיים שבטי, ערים תוססות ומודרניות, היסטוריה מרתקת, מטבח מסקרן, אווירה נעימה וגם – הנקודה היהודית והקשר המיתי בין אתיופיה ליהדות.

אתיופיה היא מדינה ייחודית באפריקה – בין היתר כיוון שלא הייתה תחת כיבוש קולוניאלי וגם בזכות הנצרות הייחודית לה שהתפתחה בה במשך מאות שנים. האווירה הפוליטית במדינה רגועה באופן כללי ונעים ובטוח לטייל בה. מסלול טיול מאורגן לאתיופיה כולל ערים שונות בהן אפשר לראות שרידים מתקופות היסטוריות מרתקות ואת אורח החיים בהן כיום.

אחת הערים הללו היא גונדר (Gonder), השוכנת במדינת אמהרה שבצפון-מערב אתיופיה, לא רחוק מרכס הסימיאן היפהפה ואגם טאנה. לגונדר היסטוריה ארוכה והיא מהערים החשובות והמשפיעות באתיופיה, וכיום היא ידועה כמרכז הכשרה ולימודים של הכנסייה האתיופית.

גונדר: מקומות שאסור לפספס בטיול מאורגן לאתיופיה 

במשך מאות שנים הייתה גונדר בירתה הקיסרית של אתיופיה. מתקופה זו נותרו בעיר שרידים מרשימים וביניהם פאסיל גמב – מעונם של קיסרי אתיופיה עד המאה ה-19 ומרכז השילטון.

טיול מאורגן לאתיופיה כולל ביקור באתר השוכן בנוחיות במרכז גונדר, ובו היו כנסיות, ארמונות ומבנים שונים בשטח של 70 דונם. לאורך השנים רבים מהמבנים נהרסו, אך למרות זאת האתר עדיין מרתק והרבה מהמבנים שופצו במרוצת המאה ה-20, חלקם בזמן הכיבוש האיטלקי. שמו של המתחם נגזר משמו של הקיסר פאסילידס, אשר בנה אותו סביב שנת 1635, דבר אשר מסמל למעשה את יסודה של גונדר כעיר. 

אתר נוסף השווה ביקור בעיר בעיקר בעת טיול מאורגן לאתיופיה בזמן חגיגות הטימקט הוא מרחצאות פאסילידס.

גם אתר זה מיוחס לקיסר פאסילידס כמובן, ושניהם הוכרזו אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו. המרחצאות מוקפים חומה וכוללים כמה מבני שמירה ובריכה שבתוכה המבנה המרכזי. מדי שנה בחודש ינואר, חוגגים באתר את חג הטימקט. זהו מחזה מרהיב – המאמינים נאספים סביב הבריכה בלבוש חגיגי ומציינים את ההתגלות. במהלך החגיגות מוציאים את "ארון הברית" ונושאים אותו אל מקור המים.  

גונדר היא מהערים הנפלאות לבקר בהן בזמן הטימקט, לצד אקסום.

גונדר ידועה כעיר של ארמונות, כנסיות ומצודות. אתרים נוספים בעיר הם קומפלקס קוסקאם, ארמון ראס מיכאל סהול וכנסיית דברה ברהן סלאסי המעוטרת כולה ציורי קיר מרהיבים.

עבורנו הישראלים, טיול מאורגן לאתיופיה הוא גם חלון אל יהדות אתיופיה הייחודית, אשר גונדר מהווה בה נקודה עיקרית.

יהדות אתיופיה התיישבה בעיקר באזור אמהרה ותיגראי. חבל גונדר היה מרכז חשוב ליהדות אתיופיה שבאמהרה, ולמעשה בני "ביתא ישראל" (כך קוראים לעצמם יהודי אתיופיה) היוו חלק ניכר מבוני העיר גונדר בתקופת הקיסר פאסילידס. במבצע משה שנערך באמצע שנות ה-80 עלו ארצה אלפי יהודים כולם מאזור גונדר.

בפרברי גונדר נמצא הכפר וולקה שנוסד ע"י ביתא ישראל ובו נבנו בית כנסת ובית עלמין. גם כיום אפשר לראות באזור שרידים לפעילות יהדות זו במקום.