ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי - מסע ברפובליקות - המסלול המקיף
מספר ימים: 8
טיולי ג'יפים
ההרשמה בעיצומה
מרכז אסיה
רכס הרי הקווקז משתרע לאורך 1,200 קילומטרים בין הים הכספי במזרח לים השחור במערב, ומהווה את קו הגבול הדרומי בין אירופה לאסיה. כבר בתקופת הברונזה נחשב הרכס לנקודת מפגש בין מרכז אסיה, מזרח אירופה, המזרח התיכון והעולם הערבי. התוצאה ססגונית, מרתקת ומפחידה. לכל אורכו מפוצל הרכס ומסוכסך אתנית, דתית ופוליטית. גאורגיה וארמניה הן נוצריות כמו גם צפון אוסטיה; קרצ'אי צ'רקסיה, קברדינו בלקריה, צ'צ'ניה, אינגושיה ודגסטאן מוסלמיות. מלחמות ומאבקי כוח בעלי שורשים עמוקים והבחישה האלימה באזור של סטאלין, יליד גיאורגיה, יצרו בליל אתני והביאו למצב שבו כולם נגד כולם, וכולם יחד נגד הרוסים. מאז התמוטטות ברית המועצות נכנס האזור כולו למערבולת אלימה, שמתפרצת כל פעם בחלק אחר של הרכס. מסע בקווקז הרוסי בין הרפובליקות של סטברופול, קרצ'בו צ'רקסיה קברדינו בלקריה וצפון אוסטיה. הוא מסע המשלב נופים מרהיבים של פסגות הרים מושלגים, קרחוני עד, אחו אלפיני פורח, נהרות סוערים, אגמים, מעיינות גאותרמיים, ערים עתיקות, כפרי מצודות, אנשים מרתקים, שווקים צבעוניים ותוססים בשילוב של מטבח מקומי טעים. חווית חיים אפילו להרפתקנים שבינינו...
היתרון של דרכים TRAVEL
נהיגה עצמית
פנסיון מלא
מינראלניה וודי
קיסלובודסק
רפובליקת קרצ'בו צ'רקסיה
עמק נארזאן
מפלי דג'ילי סו
3 תמונות
 

מסלול הטיול

יום 1: ת"א – מינראלניה וודי (רוסיה) – פיטיגורסק - קיסלובודסק "עיר השמש" (אוטובוס)

נצא בטיסת צהריים מת"א למינראלניה וודי (רוסיה). עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר המקומיים ונצא לדרך. "מינרלנייה וודי" איזור עיירות הספא ההיסטוריות הרוסיות. העיירות שוכנות בעמק רחב שבו נובעים 1,200 מעיינות של מים מינראליים מוגזים, סודה. האתרים העתיקים הוקמו כחלופה לאתרים באירופה. קצינים פצועים התאוששו כאן, וקרם דה לה קרם של האריסטוקרטיה הרוסית נהרו לבריכות הטרמו מינראליות והטיילות התוססות של עיירות הספא. גם כיום זה אחד האזורים הייחודיים והמבוקשים ברוסיה. ארוחת ערב מוקדמת ולאחר נצא עיר הספא הרוסית פיטיגורסק. פירוש השם פיטיגורסק ברוסית הוא "חמש פסגות" והיא נקראת כך על חמש פסגות משרשרת הרי קווקז הסובבים את העיר. העיר נוסדה בסוף המאה ה-18 כעיר מרפא של האריסטוקרטיה הרוסית. בעיר התגורר בצעירותו החלוץ הגיבור יוסף טרומפלדור. המשורר הרוסי המפורסם מיכאל לרמונטוב נורה בעיר בדו קרב בשנת 1841. עם ההגעה נצא לסיור במרכז העיר, את הסיור נתחיל למרגלות הר המשוק המשקיף על העיר ומשם נרד לאורך המדרחוב למרכז העיר התוסס. בהמשך נצא ללינה בעיר קיסלובודסק.

יום 2: "קברדינו-בלקריה" – אל הקווקז הגבוה – מפלי דג'יילי סו - קיסלובודסק

הבוקר נקבל הג'יפים, נתארגן על הציוד ונצא לדרך...  נצא בנסיעה צפונה לרפובליקת "קברדינו בלקריה", בכבישים צדדים המטפסים אל מרומי הרי הקווקז... התושבים המקומיים ברובם צאצאי הצ'רקסים העתיקים. הנסיעה בדרך הררית מרהיבה ביופייה. נחצה מעבר הרים מימנו תצפית מרהיבה על הר אלברוס האדיר. זהו שער הכניסה לליבו של הקווקז ולהר הגבוה באירופה המתנשא לגובה של5,642  מטרים. לקראת צהריים נרד אל עמק "דג'יילי סו". מקבץ של שלושה מפלי מים אדירים, האזור קניוני מרהיב ביופיו מוקף נוף מרשים של סלעים בצורת חרוט, דמויי ארמונות שנוצרו מההתפרצות הגעשית אחרונה של הר אלברוס הנשא ממעל. עם ההגעה נצא במסלולי הליכה קלים לראות את המפלים האדירים שהמפורסם ביניהם הוא מפל "סולטאן" סילון מים אדיר הנופל מגובה של כ 60 מטרים ויורד בשאון מחריש לתוך הנהר הגועש מתחת. ללא ספק הם המפלים היפים והציוריים בקווקז. המאמינים יוכלו להתרחץ "בבריכת הנעורים". המקומיים מאמינים כי מי שרוחץ בבריכה יזכה לחיים ארוכים. אחר צהריים נצא בנסיעה לעיר המעיינות היפה קיסלובודסק המכונה גם עיר השמש. מנוחה קלה ולאחר נמשיך סיור באתריה המפורסמים של העיר. נתחיל בגלריה המפורסמת שם נוכל לטעום מכל סוגי המים המינראלים הקיימים באזור... חוויה רב חושית. בהמשך הליכה לאורך המדרחוב התוסס של העיר, נראה מבנים עתיקים, מזרקה מנגנת ויורקת אש ומים... ועוד אתרים המאפיינים את העיר. לקראת סוף היום נשאיר זמן חופשי להנאה מאווירת הלילה המיוחדת של העיר. לינה קיסלובודסק.

יום 3: ספטמבר - "קראצ'אי צ'רקסייה" - רמת ברממיט הגבוה – נהר הח'אסוט - פטיגורסק

השכמה בלילה... נצא בנסיעת לילה לעבר רפובליקת קראצ'אי צ'רקסייה Karachay-Cherkessia. נתחיל בטיפוס בדרך עפר אל פלטו (רמת) ברממיט Bermamyt אחד המקומות היפים והמיוחדים בקווקז הרוסי... המישור הגבוהה, מעל 2,500 מטרים... הוא מדף סלע אדיר המשקיף בהוד והדר על הר האלברוס הגבוהה. שפתו הצפון מערבית של ה"פלאטו" היא קיר גירני מצוקי מחורץ א-סימטרי הנופל מגובה של מאות מטרים מטה. זריחת הרים מרהיבה (נתפלל שלא יהיה מעונן), ארוחת בוקר וקפה בשטח ולאחר שננשום אוויר פסגות נמשיך בנסיעה בשביל הרים תלול היורד בדרמטיות לעבר עמק נהר הח'אסוט האדיר. בדרך נעצור בדולינת נרזאנוב. מקבץ של 17 נביעות מים מינראלים בטעמים שונים הפורצים בטבעיות מהאדמה. האדמה בקרבת הנביעות צבעונית מאופיינת בשלל בצבעי חלודה אדומים, כתומים, חומים שמעידים על כמות הברזל במים. לקראת צהריים נתחיל במסענו חזרה לקיסלובודסק במרחבי הקווקז הירוק, לאורך הדרך נראה את עדרי הבקר והכבשים הרועים במרחבי העשב... עוד לפני ההגעה נבקר ב"מפלי הדבש" מאדובי וודופאט וב"הר הטבעת" קולטסו גורה. לינה פטיגורסק.

יום 4: "קברדינו-בלקריה" – אגמי הלוע שחאנח'וריי – המפלים הקארסטיים – טרסקול

היום נתחיל את מסענו במגמה מזרחה, נסיעה קצרה בכבישים צדדיים ולאחר ניכנס לדרך עפר העושה דרכה על המדרונות הדרומיים הגבוהים של הרי הקווקז. הדרך עם תצפיות נוף מרהיבות חוצה כפרים חקלאיים ואיכרים רוסיים המעבדים את אדמתם בחריצות אופיינית. בהמשך נטפס אל אגמי הלוע שחאנח'וריי. שרשרת אגמים אלפינים קרסטיים (בולענים) שנוצרו מקריסה של שכבה גיר רכה לתוך האדמה. האגדה מספרת שהאגמים נוצרו לאחר ששלושה אחים רועי צאן נבלעו באדמה בקריסה הקרקע יחד עם עדריהם... כמובן שנעצור להפסקה ורחצה במים הנעימים של האגמים... הקפה עליינו... בהמשך היום נטייל בנופי הקווקז הצפוני ונהנה ממראות מרהיבים של פסגות מושלגות, נחלים זורמים, כפרים ציוריים המעבדים את אדמתם כמו לפני מאות בשנים. עצירה הבאה תהייה במפלים הקארסטיים המכונים בפי המקומיים "המפלים המלכותיים", אחד מהמראות המרהיבים והמרגשים בטיול... המפלים הגבוהים מטפטפים בשלל זרמים לרוב קיר של עשרות מטרים. מעל המפלים בריכה מי מעיין צלולים... אנחנו מזמינים את האמיצים לטבול ולהתרענן במים הקפואים (4 מעלות)... אחר צהריים נצא בנסיעה ארוכה (כשלוש שעות) למלון שלנו בעיירת ההרים טרסקול Terskol, עיירת נופש סובייטית, הממוקמת בקצה הדרך, בגובה של 1,600 מטרים השוכבת בצל הפסגה הגבוהה ביותר באירופה: הר אלברוס האדיר. זהו אחד משער הכניסה לליבו... לינה באזור טרסקול.

יום 5: ספטמבר - קברדינו-בלקריה" – רכבל אל הר אלברוס – עמק בקסן – המעיינות החמים

בבוקר נצא לסיור באזור המשלב הליכות רגליות קלות וטיפוס ברכבלים אל מחנה הבסיס בגובה 3,800 מטרים מימנו תצפית מרהיבה על כל האזור. בהמשך נצא על הג'יפים בדרך עפר המובילה אל מפלי ההינומה... האמיצים יוכלו להיכנס מאחורי המפל... משם נמשיך לעלות אל מצפה הכוכבים ונרד עמק בקסן Baksan. בדרך נחלוף בעיר המכרות הנטושה לטרנאוז Tyrnyauz . העיר הממוקמת במקום מרהיב מוקפת משני צידיה במדרונות תלולים ובפסגות משוננות. במרכזה מערכת שיכונים קומוניסטית ישנה. מאז סגירת המכרה, רוב תושבי העיר מובטלים, כולם חסרי תקווה. אחר צהריים נגיע למעיינות החמים בגודוקה לשחרור אברים ורחצה באחת הבריכות החמות מפנקות (מגיע לנו...). לינה באזור.

יום 6: "צפון אוסטיה" – הכפר קובאן – עיר המתים דרגבאס – קניון קרמאדון - ולאדיקווקז

היום נטייל מזרחה לעבר "אוסטיה הצפונית"... לאחר חציית גבול המחוז נפנה דרומה אל ההרים ונטפס לכפר הקטן קובאן. בהמשך ניכנס לשטח נסיעה בתוך קניון צר ומחורץ בדרך הרים מזגזגת בתלילות, נחצה מעבר הרים ונרד אל העמק הרחב והמסתורי נהר מידג'ראבינדון. באזור כפרים והתיישבויות הלניות עתיקות מהמאה ה 13 לפני הספירה (תקופת הברונזה). חלק מהממצאים העתיקים שהתגלו באזור מוצגים במוזיאונים המפורסמים ביותר בעולם, כולל הרמיטאז' והמוזיאון הצרפתי לארכיאולוגיה לאומית. שיא הביקור יהיה בעיר המתים  דרגבאס. סדרת מבני קבורה מרשימים הבנויים על צלע ההר בהם קבורים במשך דורות בני הכפר וקרוביהם. התושבים המאמינים עדיין באמונות פגאניות קוברים את מתיהם בתוך סירות עץ מיתוך אמונה שהם יגיעו לעולם הבא. גם כיום מבני הקבורה מלאים בעצמות ומומיות שניתן לראותם... במהלך הסיור תרגישו את רוחות המתים החולפות באוויר... ללא ספק אחד המקומות המסתוריים בקווקז... בהמשך נטפס במעלה העמק המרשים אל איזור המפלים הגבוהים, עמק קרחוני מחורץ שמימנו נופלים שלל מפלים חלקם בגובה של מאות מטרים שבקרקע קרחוני  עד ופסגות הרים מושלגות. בהמשך נעזוב את העמק ונרד אל ולאדיקווקז בירת אוסטיה בדרך המרהיבה העושה דרכה בתוך הקניון המצוקי והמרהיב קרמאדון. העיר ולאדיקווקז, הייתה הנקודה הראשונה שנשלטה ע"י רוסיה בקווקז הצפוני והיא בירת צפון אוסטיה, רפובליקה אוטונומית, שלתושביה שורשים פרסים המתמזגים עם מסורות נוצריות אורתודוכסיות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר הציורית הנמצאת בצל הפסגות הגבוהות של הרי הקווקז. לינה ולאדיקווקז.

יום 7: "צפון אוסטיה" – דרך ההרים – מעיינות חמים – ולאדיקווקז 

בבוקר נצא לאחת ההרפתקאות הגדולות של הטיול... נסיעה קצרה מערבה ומשם ניכנס לשטח... נטפס בדרך הנוף הררי המרהיב בין הכפרים הציוריים של צפון אוסטיה. האזור נראה כלקוח מהאגדות. בדרך נראה כפרים מרוחקים, שמגדלים מתנשאים מעליהם בהוד והדר. שם נוכל לפגוש את המקומיים וללמוד על אורח חייהם באחד מהאזורים הרחוקים והפראיים בקווקז. נראה ערי מתים נטושות, נחצה מעבר הרים גבוה ונרד בנסיעה דרך קניון מצוקי מרהיב שמתחתיו נהר גועש ושוצף. אחר צהריים נגיע למעיינות החמים הטבעיים שליד הכפר אלגיר לעוד סיבוב של שחרור אברים ורחצה (מגיע לנו גם הפעם...) בהמשך נצא לולאדיקווקז להמשך סיור בעיר, ארוחת ערב טעימה אחרונה לחגוג את סיום המסע. לינה ולאדיקווקז. הערה: בהתאם לשעת ההמראה יתכן ואת הלילה נעשה בפיטיגורסק.

יום 8: השוק בפיטיגורסק (אוטובוס) - מינראלנייה וודי – תל אביב

בבוקר נתחיל במסענו חזרה בדרך הראשית העוברת למרגלות הקווקז בין הים השחור לים הכספי. הדרך חוצה שדות חקלאים, בשטח, טרקטורים מיושנים ועגלות חמורים. בצהריים התאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה ממינראלנייה וודי לת"א.

רוצים לקרוא את פירוט המסלול יותר מאוחר?

הורידו את מסלול הטיול המפורט בקובץ PDF לתכנון של הטיול

לפרטים נוספים על הטיול
להרשמה
 

המחיר כולל

* טיסות בינלאומיות/ ישירות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן מרץ 2022).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית/ אירוח מקומי..
* כלכלה: פנסיון מלא, ארוחת בוקר וערב במקומות הלינה לכל אורך המסלול, ארוחות צהרים – פיקניק בשטח/מסעדות קטנות (למעט ארוחת צהריים ביום הראשון והאחרון).
* מים מינרלים, צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: ג'יפ למהלך ימי המסע טויוטה לאנד קרוזר/ או דומה לו (ארבעה נוסעים בג'יפ).
* דלק לג'יפים.
* ציוד חילוץ, ערכת ע.ר, מכשירי קשר ארוכי טווח (מעל 10 ק"מ), ערכת קפה, ערכת פיקניק ועוד...
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר לא כולל

* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ למדריך הישראלי (נהוג לתת 4-5 דולר ליום לאדם).

תנאי הרשמה וביטול

* התוכנית מתארת את אתרי הביקור אך לא בהכרח את סדר הביקורים לאורך הימים.
* המחיר אינו כולל כל מס ו/או היטל שיוטלו עד למועד היציאה לטיול.
* מחיר הטיול נכון למחירי הטיסות ושירותי הקרקע הידועים בחודש מרץ 2022,
* יתכן ויהיה שינוי במחיר הטיול בעקבות עלית/ ירידת מחירים ושינויי שער דולר/ מטבע מקומי.
* בשל שינויים דחופים בלוח זמני הטיסות וחברות התעופה ייתכנו שינויים בסדר התוכנית ולעיתים אף ויתורים על חלק ממקומות הביקור תוך מתן תחליף ראוי במקום וזאת אף לאחר היציאה מהארץ בייחוד בטיולים עם זמן שהייה ארוך מחוץ לארץ.
* יש להדגיש, להבהיר ולציין חד משמעית כי כל שינויו/או מחדל הקשור בחברת תעופה כלשהי אינו מהווה עילה לתביעה כנגד חברת "דרכים TRAVEL" והאחריות כולה תהיה על חברות התעופה במקרה זה וכי" דרכים" תהיה פטורה מכל פיצוי בגין שינוי ו/או מחדל שכזה.
* על הנוסעים להצטייד בביטוח רפואי מתאים הכולל הרחבה להטסה רפואית.
* ניתן לרכוש פוליסות ביטוח לחו''ל לכל הגילאים המותאמת לתקופת הקורונה בעלות של כ- 5-20 $ ליום בהתאם לגיל, מצב בריאותי של המבוטח ותנאי הפוליסה.
* יש לוודא עוד לפני היציאה כי הדרכון בתוקף לפחות לחצי שנה וכי ישנם לפחות 4 דפים ריקים בדרכון. מטיילים בעלי דרכונים זרים, מתבקשים לבדוק מול נציגות מדינתם אם יש צורך בוויזה.
* בין 10-13 מטיילים תוספת 129$ דולר לאדם.

הערת קורונה:
בשל המצב הרגיש בעקבות התפרצות נגיף קורונה בעולם, החזר מלא על התשלומים במקרים הבאים:
1. ביטול בעקבות התפרצות קורונה במדינה המלווה באזהרה של משרד הבריאות ומחייבת בידוד של יותר מ 72 שעות בחזרה מהיעד.
2. מטייל חולה קורונה לפני היציאה לטיול או צריך להיכנס לבידוד (נדרש אישור ממשרד הבריאות), החזר מלא על התשלומים לטיול למעט עלות כרטיס הטיסה (כ 500 דולר)/ יוחזר בהתאם למדיניות חברות התעופה.
3. במידה ונתב"ג יהיה סגור לטיסות יוצאות ונכנסות בעקבות סגר בישראל (סגר שבמהלכו נתב"ג יישאר פתוח לטיסות הטיול יצא כמתוכנן).
4. מטייל שחברות הביטוח מסרבות לבטח את המטייל לטיול. הודעה זאת תקפה עד 30 ימים לפני הנסיעה ומחובתו של המטייל לבדוק זאת מראש ולהביא אישור סירוב מחברות הביטוח.
5. יתכן כי סדר הביקורים והסיורים ישתנה בהתאם לאילוצי הקורונה.

מטיילים עם דרכים בזום

מרוקו

מרוקו
מיקי אביקסיס
מרוקו שאהבה נפשי
אונליין

יפן

יפן
אורי כהן
ארץ השמש העולה
אונליין

המלצות

מרים ומנחם לאופר

ינואר 2020

המלצות

חברה מצויינת לטיולים מאורגנת ומסודרת. הטיולים מאוד מושקעים.
והמדריכים מצוינים ועשירים בידע. אם מחפשים טיול אחר ולא שגרתי. זה המקום.

מרה ליפשיץ

ינואר 2020

המלצות

חברה טובה. מוציאים טיולים מעניינים עם מדריכים מעולים. נותנים שרות טוב ויעיל ומכל הלב.
ללא לאות, בחריצות רבה בנושא הגסטרונומי כך הערכתנו ותודתנו הרבה. הינה נכס לחברת דרכים. כמו כן אנו רוצים להודות מקרב לב גם למארגנת הקבוצה אילנה רוזנפלד, אשר פעלהאינטרקציה שלה עם אנשי הקבוצה יצרה תמיד רק טוב ואוירה נעימה, התנהלותה הייתה בשיקול דעת, אצילות נפש, ברוגע, הכל נעשה בנעימות.

 

ריקי וראובן גולדין

ינואר 2020

המלצות

בבוקר והגענו למלון בערב. המדריך עופר וקנין היה מצוין בעל ידע שהשכיל להעשיר אותנו במידע על התרבות, המורשת, הדתות והאמונות בהודו. מודים לחברת דרכים על טיול מעולה להודו! מסלול הטיול היה יפה ומגוון כל יום חווינו דברים חדשים מעניינים ומרתקים, הימים היו מלאים.

ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי - מסע ברפובליקות - המסלול המקיף

לפרטים נוספים על הטיול