החויה הקולינרית בטיול מאורגן ליפן

טיול מאורגן ליפן - חוויה לחושים

הוא חויה של כל החושים – ראייה, שמיעה, מישוש וכמובן טעם, כי החוויה הקולינרית ביפן היא חוויה מרתקת שרבים מתגעגעים במיוחד אליה לאחר שחזרו ארצה. החוויה הקולינרית ביפן מיוחדת כל-כך בעיקר בזכות שני גורמים: האחד הוא השימוש בחומרי גלם טריים האופייניים ליפן, שהיא מדינת איים מוקפת ים, דבר שהשפיע מאז ומתמיד על הדיאטה של תושבי מדינה זו. השני הוא ההתייחסות לבישול ולאכילה בתרבות היפנית. כמו בהרבה אספקטים בתרבות היפנית, היחס לבישול ואוכל נוטה הרבה פעמים לטקסיות – יש דרך וצורה נכונה לבשל ולאכול. כמובן שגם לצורת ההגשה יש חשיבות רבה.

כהכנה לטיול מאורגן ביפן מומלץ לקרוא על המטבח, המאכלים, הטסקים הקשוירם לאוכל וכמובן לצפות בסרטים שנעשו על הנושא. אחד הסרטים המפורסמים המתארים את תרבות האוכל ביפן הוא הסרט Jiro dreams of sushi המספר על אגדת הסושי ג'ירו אונו, הקשיש שבבעלותו מסעדת סושי ידועה בתחנת רכבת תחתית בטוקיו, אשר הקדיש את כל חייו ליצירת הסושי המושלם וזכה בשלושה כוכבי מישלן. הסרט מציג ערכים שונים בתרבות היפנית הבאים לידי ביטוי בהכנת האוכל - עבודה קשה, התמדה, שאיפה לשלמות וגם ההיררכיה בין אב לבנו.

 

במהלך טיול מאורגן ליפן כדאי להקדיש תשומת לב לאסתטיקה הנהדרת של המנות המוגשות, הכול במחשבה תחילה, גם אם לא טועמים ממש מהמנות. כמה מנות מפורסמות ששווה לנסות ביפן:

1. סושי
כל מי שיטעם סושי ביפן יגלה כי מדובר במאכל שונה מזה המוכר לנו בארץ. חומרי הגלם טריים ומצוינים והשילובים יוצאי דופן. טיפ: ביפן מותר לאכול סושי גם בידיים!

2. ראמן
המרק הנפלא מורכב ביסודו מציר ואטריות ומגיע על פי רוב בלווית מרכיבים נוספים: אצות, ביצה, בשר ועוד. הראמן הוא מנה מורכבת ודי גדולה שיכולה הוות ארוחה בפני עצמה.

3. אוקונומיאקי
מעין חביתה – פשטידה יפנית. האוקונומיאקי יכול להכיל, מלבד הביצים, גם כרוב, בשר, אצות מיובשות, פתיתי דגים מיובשים ועוד ועוד.

4. שאבו שאבו
זהו תבשיל קדרה מהביל שכולם אוכלים ממנו ביחד, אולי המנה החברתית ביותר ביפן. הסועדים יכולים לקבל פרוסות בשר דקיקות אותן הם מבשלים קלות בציר המרק.

5. יקיטורי
מנה המוכרת לנו מהארץ, יקיטורי הם שיפודים קטנים לרוב של עוף, שהולכים מצוין כחטיף לצד בירה קרה בתחילת הארוחה או כנשנוש העומד בפני עצמו.

חזרה לעמוד טיול מאורגן ליפן