טיול לפורטוגל - מכתב תודה מאורה ברדע וכרמי יעקב

26 בספטמבר 2016
לכבוד הנהלת "דרכים"
הנדון: דברי הערכה והוקרה למדריך מר דני אשכרי
טיול לפורטוגל 16 בספט' 2016
הכרנו מדריכי טיולים שונים, מדריכים טובים יותר וטובים פחות אבל מדריך כמו דני אשכרי טרם הכרנו. מהרגע שהתחלנו בטיולנו לפורטוגל הרגשנו בגלימה החמה בה הוא עוטף את כל משתתפי הטיול. דאגתו האמתית והכנה לרווחתו של כל נוסע ונוסעת הנעימה ושדרגה את הטיול שלנו לחוויה מרגשת ונעימה ביותר. החל מפגישה קצרה בנתב"ג דרך חלוקת המפתחות לחדרים, מתן הוראות ברורות והסבר על מה שצפוי ועד לליווי בשדה תעופה של איסטנבול בטיסה בחזרה, דני המתין לכל הקבוצה וליווה אותנו עד לכניסה לשער טיסת ההמשך לתל אביב.  אפשר להרחיב עוד על הפן הארגוני שהיה מצוין אך עיקר העיקרים המקצועיות והידע הרב בתחומי דעת שונים שזכינו לשמוע וללמוד ממנו.
דני, כמעין המתגבר, הוביל אותנו בהסבריו המצוינים בשבילי ההיסטוריה רבת התהפוכות באזור. ידיעותיו בתופעות הגיאולוגיות ובמונחים הגיאוגרפיים ההולמים, עם שמות הצמחים של עצים רבי הוד או שיחים נמוכי קומה בגבהים, או ציפורים מגביהות עוף הוסיפו לנו המטיילים מבט משלים, מעשיר ומהנה של נופיה הקסומים של פורטוגל. כל הידע העצום הזה משולב זה בזה, הסבר אחד מצטרף להסבר וסיפור נוסף שמשלים אותו, קטעי קריאה מספר, מוזיקה יפה ומתאימה מציירים וצובעים תמונה מלאה של המקום. ועוד לא נאמרה מילה על הרגישות המיוחדת אשר בה פרש לפנינו את סיפורה, המרגש בכאב רב, של יהדות פורטוגל. קשריו האישיים זיכו אותנו בפגישה ודברים שיוצאים מן הלב של מר דומינגוס ומפעלו האדיר ומפעים הלב להאיר מעט מהעושר היהודי שהיה בפורטוגל ולחשוף אותו לכל העולם לראות ולהעלות את נוראות האינקוויזיציה. כולנו הקשבנו למר דומינגוס בקשב רב. אפשר להוסיף ולשבח רבות את דני על יכולותיו המעולות וכישרונו המיוחד ברקמת יחסי אנוש ומרחבי הידע שנהירים לו נסתפק בזה שנאמר רב-אומן בכישורי הנהגה והדרכה.
יישר כוח ורב תודות וזמר.
דברי שבח והלל נאמרים גם לחברת "דרכים" על הארגון הכללי של הטיול: המלונות, המסעדות, האוטובוסים, הנהג, המדריכים המקומיים ועוד הרבה דברים ברקע שתורמים להצלחתו של הטיול כולו.
בברכה,
אורה ברדע
כרמי יעקב