טיול מאורגן לגאורגיה - מרומי הקווקז - לנוסע העצמאי
מספר ימים: 10
הנוסע העצמי
ההרשמה בעיצומה
מרכז אסיה
גאורגיה, שבקרב רבים (ובוודאי בקרב תושבי המקום) נחשבת לאחת מהמדינות היפות בעולם, היא מדינה בעלת מגוון אין סופי של תרבויות ונופים הממוקמת בצומת הדרכים בה התחברו במשך מאות שנים המשי, הכסף, התבלינים והאבנים היקרות של אסיה עם הסוחרים הנמרצים של אירופה. גאורגיה היא ארץ מתפתחת המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה שעיקרה ערב רב של עמים וצבאות שעברו בסך או הפכו את הרי הקווקז לביתם. טיול זה הוא מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים, אוכלוסייה מסורתית ומסבירת פנים, ערים עתיקות, מבצרים נישאים, דרכים חבויות, יין משובח ושמפניה, תושבי קבע לצד נוודים, אנשי הרים לצד אנשי מדבר ונופים עוצרי נשימה.
היתרון של דרכים TRAVEL
מטאורה
3 תמונות
 

מסלול הטיול

יום 1: ת"א – טביליסי

בלילה נצא בטיסה מת"א לטביליסי (Tbilisi/თბილისი), עם הנחיתה העברה למלון (ללא ארוחת ערב). לינה בטביליסי.

יום 2: טביליסי סיור עיר – אל הקווקז הגבוה – הדרך הצבאית – מצודת אננורי – גודאורי

בבוקר נצא לסיור בעיר הבירה של גיאורגיה טביליסי, העיר היושבת משני גדותיו של נהר המתקאברי (Mt'kavri/მტკვარი); נתחיל בתצפית מרהיבה על העיר (עלייה ברכבל), משם נרד אל מבצר נריקלה (Narikala/ნარიყალა) המשקיף על העיר, נרד אל העיר העתיקה (אבאטובאני), שם נשמע את סיפור הקמתה של העיר. נראה את המסגד היחידי ששרד בגיאורגיה ואת מרחצאות הגופרית העתיקים של העיר... נבקר בקתדרלת סיוניSioni Cathedral/სიონის ღვთისმშობლის)) מהמאה ה-7 אשר נבנתה כהעתק מושלם לכנסיית "דורמציון" בירושלים ושימשה עד לשנת 2004 כקתדראלה המרכזית של טביליסי. נצא לרובע היהודי ולבית הכנסת הגדול של העיר. בחלקו השני של היום נצא צפונה אל הרי הקווקז, נעלה בדרך הצבאית הגיאורגית (Georgian Military Road/სამხედრო გზა), המחברת את טביליסי עם רוסיה, מהדרכים היפות ביותר באזור הקווקז! בדרכנו לעבר עיירת ההרים גודאורי (Gudauri). נעצור לתצפיות נוף מרהיבות כולל במצודה החולשת על האזור אנאנורי (Ananuri/ანანური), על רקע פסגות הקווקז הגבוהות והאגם המלאכותי ז'ינבאלי (Zhinvali/ჟინვალი). לינה בגודאורי.

יום 3: הקווקז הגבוה – הר קזבג – כפרי ההרים סנו וג'וטה (רכבי שטח)

יום שכולו יוקדש לנופים והאנשים של הקווקז הגבוה. נעלה על רכבי שטח מקומיים ונמשיך את הטיפוס לקווקז הגבוה ולכיוון הגבול עם רוסיה. נעצור לתצפית באנדרטת הידידות (מציינת 200 שנה ליחסים האמביוולנטיים עם רוסיה). נמשיך ב"דרך המלך", נחצה את מעבר ההרים ג'בארי (Jvari Pass) לעבר כפר המבריחים קזבגי (Kazbegi), הנמצא בצילו של אחד ההרים הגבוהים ביותר בקווקז, הר הקזבג המגיע שפסגתו גבוה מ 5,000 מטרים... נעלה לתצפית מרהיבה בדרך ההררית המטפסת אל ההר לגובה של 2,170 מטרים וביקור בכנסיית השילוש הקדוש (The Holy Trinity Church) ממנה נוכל לראות את הר קזבק. משם נמשיך לטיול שטח בין כפרי ההרים הגבוהים, נשלב הליכות רגליות קלות, תצפיות נוף, שם נפגוש את האיכרים המקומיים תושבי ההרים רועים את הבקר ומעבדים את אדמותיהם כמו לפני מאות בשנים. לינה בגודאורי

יום 4: גורי (עירו של סטאלין) – אל הקווקז הנמוך – שמורת המעיינות בורג'ומי – בית הכנסת באחלציחה

לאחר ארוחת הבוקר נרד מהקווקז הגבוה ונצא לעבר העיר גורי (Gori), עיר הולדתו של סטלין אשר עלתה לכותרות בקיץ 2008 בעת המלחמה עם רוסיה (שם נפצע קשה העיתונאי הישראלי צדוק יחזקאלי). נבקר בקומפלקס האדיר שנבנה סביב בית הולדתו של הרודן ובמוזיאון "שמש העמים" המנציח את פועלו ארוך השנים של המנהיג השנוי במחלוקת. לאחר הביקור נצא אל שמורת המעיינות בורג'ומי (Borjomi) המפורסמת במעיינות שבה. משם נגיע אל העיירה הקטנה והמבוישת אחלציחה (Akhaltzikhe), בה חיה עד לא מזמן קהילה יהודית, ובמידת האפשר נבקר בבית הכנסת, הנמצא הסמוך למבצר, שריד לקהילה היהודית התוססת שחיה בעיר. לינה אחלציחה.

יום 5: הקווקז הנמוך – וארדזיה עיר המערות - המצודה העתיקה חרטוויסי - קוטאסי

את היום נפתח מוקדם בנסיעה אל עיר החכמים וארדזיה (Vardzia), קומפלקס מרשים החצוב כולו בסלע מתקופת המלכה תמרה – מהמאה ה- 12 לספירה. זהו ללא ספק, אחד מהאתרים המרתקים ביותר בגיאורגיה! מעל ל- 3,000 חדרים החצובים בסלע! באחד מהחדרים אשר שימש ככנסייה, נוכל לראות פרסקו (ציור קיר) נהדר של המלכה תמרה ואביה – הכל בצבעים שנשתמרו בצורה מדהימה כ- 800 שנה. לאחר הביקור המרתק בהתאם לזמן נצא לעבר מצודת חרטוויסי (Khertvisi Castle), מבצר אדיר ומרשים, מהעתיקים ביותר בגיאורגיה (מהתקופה הפאודלית). לקראת סוף היום נרד לקוטאיסי (Kutaisi/ქუთაისი) העיר השנייה בגודלה בגיאורגיה. נצא לסיור בשוק הצבעוני והתוסס של קוטאיסי (בהתאם לשעת ההגעה), אח"כ באזור בתי הכנסת והקהילה היהודית ההולכת ונכחדת בעיר זו. נשוטט ברחובות העיר התוססת ונלמד את חיי היום יום העירוניים הגיאורגים. לינה באזור קוטאיסי.

יום 6: עיר המבריחים זוגדידי – הקווקז הגבוה – סוונטי

היום מתחילה ההרפתקה האמתית... אחד הימים היפים בטיול, נצא צפונה לחבל סוונטי (Svaneti/სვანეთი). מובלעת כמעט אוטונומית בלב הרי הקווקז הגבוה. למעשה שנים ארוכות לא ניתן היה לטייל באזור בגלל קשיי הדרך ובגלל קשיים אחרים, הדרך לעגלות סוסים נכבשה רק במהלך שנות ה- 30 של המאה ה- 20. נעלה מעמק הקוטאיסי אל מרומי הקווקז הגבוה דרך העיר זוגדידיზუგდიდი) (Zugdidi/, ונהר האנגורי (Anguri River), שער הכניסה המערבי לאזור. ככל שנעלה יותר גבוה כך תשתנה גם הצמחייה מנוף מיוער וסבוך, לנוף אלפיני חשוף. המקומיים שנפגוש בדרכנו ביום זה הופכים אט אט מחקלאים עובדי אדמה לרועי צאן שרועים את עדריהם על המדרונות המושלגים של ההרים. לקראת שעות הערב המאוחרות נגיע למלוננו בכפר הציורי מסטיה (Mestia/მესტია) שתושביו מדברים בשפה הייחודית לאזור (סבנורי) ומשמרים אפילו דת עצמאית המשלבת את האמונה הנוצרית (זרם הכנסייה היוונית אורתודוכסית) עם מוטיבים פגאניים. מהכפר נשקף נוף מרהיב של פסגתו המושלגת של הר אושבה (Ushba Mountain/უშბა) הנישא לגובה של כ- 4,700 מטרים, מימנו יורד קרחון מרשים אל העמק. לקראת שבת נגיע למלון להכנות לשבת. לינה במסטיה.

יום 7: חבל סוונטי – קרחון מסטיה – קהילת הכפרים של מולאחי – תצפית הרכבל (רכבי שטח)

יום מיוחד בחבל סוואנטי בלב הרי הקוקז הגבוה. את הבוקר נתחיל במסלול הליכה לא קשה אל קרחון מסטיה – קרחון מרהיב עד הממוקם למרגלות ההר אושבה. לאחר נצא לסיור בין הכפרים הציוריים של קהילת מולאחי. נראה את חיי התושבים המקומיים בשגרת היום יום, היציאה לעבודה בשדות החקלאיים ובמראה, עבודות היום יום, חליבה, תחזוקה, ניקיונות הכנת האוכל ועוד... והכל ברקע של הנופים הפראיים של חבל מסטיה. אנשי מולאחי המקומיים חיים בבידוד ומספקים את צרכי עצמם, חלב, ירקות ומשלימים את צרכיהם בשוק המקומי. בהמשך נעלה על רכבל (במידה והוא יפעל) לתצפית מרהיבה על פסגות ההרים שמסביב. נוף פמוראמי מרהיב של הר אושבה המפורסם בעל שני הראשים, הר טטנולדי והר שחארה. את היום נסיים בסיור בכפר מסטיה, במרכז הכפר מתנוססים מספר מגדלי הגנה שהיו נפוצים במחוז ההיסטורי סוונטי. באחד מהם נצא לסיור. מגדלים אלה מתוארכים אחורה למאה ה-12, פנים המגדל השתמר עם עבודות העץ המקוריות שלו, ומתוארכים אף הם לאותה תקופה. לינה במסטיה.

יום 8: חבל סוונטי העליון – כפר ההרים אושגולי – הבית של רטיאני – תצפית הר שחרה (רכבי שטח)

בבוקר נצא בנסיעה אל הכפר אושגולי הדרך קשה (חסומה לחלוטין בשלג בימי החורף) וברוב ימי הקיץ היא אפשרית רק לרכבי 4X4. נעבור דרך רמת אושבה ונהר מולכרה אל אחת מנקודות התצפית היפות ביותר המשקיפה על שלושת הפסגות היפות ביותר בגיאורגיה: אושבה (Ushba/უშბა) המתנשא לגובה של 4,690 מטרים, טטנולדי (Tetnuldi/თეთნულდი) המתנשא לגובה של 4,800 מטרים ואם יתמזל מזלנו גם של פסגת השחרה (Shkhara/შხარა), הפסגה הגבוהה ביותר בגיאורגיה המתנשאת לגובה של 5,068 מטר. לקראת הצהריים המאוחרות נגיע לכפר אושגולי השוכן בגובה של 2200 מטר. אזור הכפר אושגולי (Ushguli/უშგული) (הכפר הגבוה ביותר באירופה) - הן כפר הקבע והן סביבתו הוכרזו כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו. באזור יותר מ 22 מגדלים ששמשו למסתור והגנה מפני פולשים שהגיעו מהעבר הצפוני של הרי הקווקז (רוסיה) במאה ה 12. הבידוד הגדול של תושבי הכפר הקטן הביאו ליצירת אורח חיים ייחודי, מכניס אורחים וססגוני במידה רבה. כל זאת מול הנוף עוצר הנשימה הנשקף מהכפר. בערב נחזור למסטיה ללינה. לינה מסטיה.

יום 9: הירידה מקווקז הגבוה – קניון מרטווילי - מערת הנטיפים פרומתיאוס - קוטאיסי

בבקר נשלים את ביקורנו בכפר וניפרד מפסגות ההרים הבלתי נשכחות נחלוף על פני הסכר שעל נהר אנגורי (Anguri dam) ונמשיך בנסיעה דרך עיירת המבריחים זוגדידי ზუგდიდი) (Zugdidi/ אל העיר קוטאיסי. נדרך נעצור בקניון מרטווילי (Martvili canyon) המרהיב ביופיו, נשלב סיור רגלי קצר בין מצוקים ומפלוני מים. נמשיך לסיור במערת הנטיפים פרומתיאוס (Prometheus) מהמערות הארוכות בעולם, שבה נהרות ואגמים תת- קרקעיים. אחר הצהריים נגיע לקוטאיסי. נבקר במתחם כנסיית גלאטי המדהים Gelati Monastry)), הנמצא בלב היער מחוץ לעיר עצמה שנבנה על ידי אחד המלכים החשובים בהיסטוריה הגיאורגית. לאחר ארוחת הערב, אם לא נהיה עייפים, נצא לטיול ערב רגלי אל כנסיית בגראטי ((Bagrati Church/ბაგრატის ტაძარი. לינה באזור קוטאיסי.

יום 10: יום ג': מצ'חטה (הבירה העתיקה) – השווקים של טיביליסי – מופע פולקלור גיאורגי – תל אביב

בבוקר נצא לביקור בבירתה העתיקה של גיאורגיה, מצ'חטה (მცხეთა/Mtskheta). לפני הכניסה לעיר נעלה לנקודת תצפית בכנסיית ג'ווארי (Jvari Monastry/ჯვარი, ჯვრის მონასტერი) הכנסייה משמשת גם כתצפית מרהיבה אל עבר העיר מצ'חטה היושבת על מפגש הנהרות מט'קבארי Mt'kavri/მტკვარი) ואראגוי (Aragvi River. הכנסייה העתיקה מתוארכת מתקופת ימי הביניים – כנסייה אליה הביאה, ע"פ המסורת הגיאורגית, הקדושה נינו, את הצלב המקורי והציבה אותה על גבעה זו מול ארמון המלך. לאחר נרד לעיר מצ'חטה, לשוק התוסס והצבעוני, המוביל לביקור בקתדראלת סווטיצחובלי (Svetitzkhoveli/სვეტიცხოვლის – העמוד החי) שנבנתה על שרידים עתיקים עוד מהמאה ה- 4 לספירה. בהמשך נחזור לטיביליסי, להשלמת הסיור ולביקור במספר שווקים צבעוניים ומרתקים בעיר. את סיום הטיול נחגוג בארוחת ערב חגיגית משולבת במופע פולקלור גיאורגי מסורתי. בערב בהתאם לשעת ההמראה, העברה לשדה התעופה בטביליסי ונצא בטיסה לתל אביב.

רוצים לקרוא את פירוט המסלול יותר מאוחר?

הורידו את מסלול הטיול המפורט בקובץ PDF לתכנון של הטיול

לפרטים נוספים על הטיול
להרשמה
 

המחיר כולל

* טיסות בינלאומיות – מתומחר נפרד
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לאפריל 2021).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון, בהתאם למפרט הטיול.
* תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג לנוסעים.
* הדרכה: מדריך/נהג מקומי דובר אנגלית.
* תכנון המסלול, תדרוך מפורט על אפליקציית GPS ומפות על המסלול.
* דמי רישום.

המחיר לא כולל

* כניסות לאתרים (הערכה כ 70 $ למטייל).
* ארוחות נוספות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.

תנאי הרשמה וביטול

דמי הרשמה: ההרשמה באמצעות טופס הרשמה בצירוף צילום דרכון עדכני ובתשלום דמי רישום בסך 200$, שלא יוחזרו ושיועברו לנותני שירותים בחו"ל על מנת להבטיח את מקומכם בטיול. יתרת התשלום תוסדר לא יאוחר מחודש לפני מועד יציאת הטיול - תינתן אפשרות לשלושה תשלומים חודשיים שווים (החל מחודש לפני היציאה). ניתן לשלם בכרטיס אשראי, מזומן (בהתאם לחוק המזומן), העברות בנקאיות, המחאות ללא ריבית.
תנאי ביטול: הרשמה באמצעות טופס הרשמה ובתשלום דמי רישום ע"ס 200$ שלא יוחזרו. מ 15-30 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 30% מעלות הטיול, מ 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 70% מעלות הטיול, מ 6 ימים לפני תאריך היציאה ועד למועד היציאה יחויב סכום של 100% מעלות הטיול.
חשוב לציין: במקרים בהם נרכוש שירותי תיירות לרבות כרטיסי טיסה זמן רב לפני מועד היציאה, אנו שומרים את הזכות, להתאים ואף להקדים את מועדי התשלומים כך שיכסו את השירותים שיירכשו.
מומלץ: כבר בעת ההרשמה לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול (ע"פ תנאי הפוליסה).
הערה חשובה: הטיול המאורגן מורכב ממספר שירותים וביניהם שירותי טיסה המתחילים ומסתיימים בישראל וכן שירותי תיירות שונים כגון טיסות פנים, כניסות לאתרים, הסעות, ובתי מלון אשר כולם מתחילים ומסתיימים מחוץ לישראל. דמי הביטול החלים על שירותים המתחילים ומסתיימים מחוץ למדינת לישראל הינם במסגרת תנאי הספקים השונים במדינות היעד.
שירות הטיסה המתחיל ומסתיים בישראל הינו השירות היחיד הניתן להחילו במסגרת החוק הישראלי לרבות חוק ותקנות הגנת הצרכן לעסקת מכר מרחוק כולל הרחבת החוק לאזרחים וותיקים.

הערת קורונה:
בשל המצב הרגיש בעקבות התפרצות נגיף קורונה בעולם, החזר מלא על התשלומים במקרים הבאים:
1. ביטול בעקבות התפרצות קורונה במדינה המלווה באזהרה של משרד הבריאות ומחייבת בידוד בחזרה מהיעד.
2. מטייל חולה קורונה לפני היציאה לטיול או צריך להיכנס לבידוד (נדרש אישור ממשרד הבריאות), החזר מלא על התשלומים לטיול למעט עלות כרטיס הטיסה (כ 400 דולר)/ יוחזר בהתאם למדיניות חברות התעופה.
3. במידה ונתב"ג יהיה סגור לטיסות יוצאות ונכנסות בעקבות סגר בישראל (סגר שבמהלכו נתב"ג יישאר פתוח לטיסות הטיול יצא כמתוכנן).
4. מטייל שחברות הביטוח מסרבות לבטח את המטייל לטיול. הודעה זאת תקפה עד 3 ימים לפני הנסיעה ומחובתו של המטייל לבדוק זאת מראש ולהביא אישור סירוב מחברות הביטוח.
5. יתכן כי סדר הביקורים והסיורים ישתנה בהתאם לאילוצי הקורונה.

הערות חשובות:
* תוספת לאדם בחדר יחיד: 489 $ דולר ארה"ב.
* תוספת יולי- אוגוסט חגים: 89 $ דולר ארה"ב.

מטיילים עם דרכים בזום

מרוקו

מרוקו
מיקי אביקסיס
מרוקו שאהבה נפשי
אונליין

יפן

יפן
אורי כהן
ארץ השמש העולה
אונליין

המלצות

מרים ומנחם לאופר

ינואר 2020

המלצות

חברה מצויינת לטיולים מאורגנת ומסודרת. הטיולים מאוד מושקעים.
והמדריכים מצוינים ועשירים בידע. אם מחפשים טיול אחר ולא שגרתי. זה המקום.

מרה ליפשיץ

ינואר 2020

המלצות

חברה טובה. מוציאים טיולים מעניינים עם מדריכים מעולים. נותנים שרות טוב ויעיל ומכל הלב.
ללא לאות, בחריצות רבה בנושא הגסטרונומי כך הערכתנו ותודתנו הרבה. הינה נכס לחברת דרכים. כמו כן אנו רוצים להודות מקרב לב גם למארגנת הקבוצה אילנה רוזנפלד, אשר פעלהאינטרקציה שלה עם אנשי הקבוצה יצרה תמיד רק טוב ואוירה נעימה, התנהלותה הייתה בשיקול דעת, אצילות נפש, ברוגע, הכל נעשה בנעימות.

 

ריקי וראובן גולדין

ינואר 2020

המלצות

בבוקר והגענו למלון בערב. המדריך עופר וקנין היה מצוין בעל ידע שהשכיל להעשיר אותנו במידע על התרבות, המורשת, הדתות והאמונות בהודו. מודים לחברת דרכים על טיול מעולה להודו! מסלול הטיול היה יפה ומגוון כל יום חווינו דברים חדשים מעניינים ומרתקים, הימים היו מלאים.

טיול מאורגן לגאורגיה - מרומי הקווקז - לנוסע העצמאי

לפרטים נוספים על הטיול