טיול מאורגן ליפן - הכל על הרכבת הכי מיוחדת בעולם

במעט מדינות בעולם ניתן לחוש וליישם את עיקרי התרבות בחיי היומיום כמו ביפן. בכל מקום אליו מגיעים ובכל סיטואציה חברתית, ישנם כללים ברורים לפיהם יש לנהוג.

כך היפנים נוהגים, ולמרות שאנחנו מגיעים כתיירים במסגרת טיול מאורגן ליפן, מצופה גם מאתנו הזרים לנהוג בהתאם או לפחות לשאוף לכך, מתוך כבוד לתרבות ולתושבי המקום.

אנחנו מצפים למצוא כללים כאלו במקומות כמו מוזיאונים ואתרים, מסעדות, מפגשים עם מקומיים... אבל גם בעודנו בדרכים ניתקל בשלל קודים תרבותיים שכדאי לדעת מראש.

טיולים מאורגנים ליפן כוללים על פי רוב נסיעה ברכבות, למשל ברכבת המהירה – שינקנסן. גם בעת הנסיעה ברכבת כדאי להשתדל ולא להפר את הנוהג המקומי, כדי להפוך את חוויית הטיול לנעימה יותר וכמובן להותיר רושם חיובי מאחורינו.

כללי עשה ואל תעשה בנסיעה ברכבת ביפן

  1. קל ופשוט – אסור לעשן! אפילו ברציפים לא נהוג לראות אנשים מעשנים, בניגוד למה שקורה אצלנו.
  2. שקט בבקשה – ברכבת ביפן אין קרונות המסומנים כשקטים – זאת משום שלדבר בקול רם ברכבת נחשב כמעשה לא מנומס, אם בטלפון ואם עם אדם אחר. כדאי לדבר בשקט אם צריך, ויותר טוב – לא לדבר כלל. גם צלצול של טלפונים או רעשים אחרים כמו מוזיקה נחשבים למטרד שיש להימנע ממנו.
  3. לא לאוכל ושתייה – שוב, בניגוד למה שקורה אצלנו ברכבות, ביפן לא נהוג לאכול ולשתות ברכבת. טיול מאורגן ביפן הוא הזדמנות נפלאה ליהנות מהאוכל היפני, אבל לא ברכבת. בנסיעות רכבת ארוכות האורכות כמה שעות אפשר לחרוג מהכלל הזה, ויש להשתמש במגש הקיים לצורך כך וכמובן לא להותיר אוכל מאחורינו.
  4. מושבים מועדפים – הכלל הזה ידוע לכולם: יש לפנות מושב לקשישים, הורים עם תינוקות, נשים הרות ובעלי מוגבלויות. ברכבות ישנם לרוב כיסאות השמורים לכל ההנ"ל ולא נהוג לשבת בהם.
  5. שמירה על התור לעליה לרכבת – אין לעבור את הקו לפני שפת הרציף, ובתלות בתחנת הרכבת – יש להסתדר בטור של זוגות או יחידים. כדי להבין מה קורה מומלץ להסתכל לרגע בתור המתהווה ואז להיכנס אליו לפי הסדר. בתחנות גדולות ישנם סדרנים שדואגים לשמור על המרחק משפת הרציף וסדר הכניסה לרכבת. בנוסף לסדר הכניסה, יש להניח ליוצאים מהרכבת לרדת לפני שמתחילים לעלות.
  6. בעת יציאה מהרכבת – כדאי להתקדם לדלת היציאה מהרכבת לפני שמגיעה התחנה בה רוצים לרדת, בעיקר אם הרכבת עמוסה כדי לא להידחף בהמשך.
  7. קרונות לנשים בלבד – בחלק מהרכבות ביפן ישנם קרונות המיועדים רק לנשים. כמובן שגברים אינם רשאים לקרונות אלו, המסומנים לרוב בשלט ורוד.
  8. לא להשאיר כלום מאחור – לא את כרטיס הרכבת על המושב, לא נייר שסתם נפל, לא עטיפה של מסטיק... הרכבות ביפן נקיות ונעימות וזה לא קורה מאליו. שימו לב בעת היציאה מהרכבת שהשארתם את הסביבה בדיוק כפי שהייתה כשנכנסתם.
  9. המלצה לנסיעה עם קבוצה – כשמסתובבים בחבורה גדולה הרבה פעמים זה גורם ל"פקקים" בכניסה או יציאה מהרכבת. יש להימנע מכך כיוון שזה גורם אי נוחות לשאר הנוסעים וזה נחשב לחוסר נימוס. כדאי להתארגן לפני העלייה לרכבת ולפני היציאה ולא להשאיר דברים לא פתורים לרגע האחרון.

לחצו כאן לטיולים מאורגנים ליפן