טיול מאורגן ללב יפן: קיוטו

קיוטו היא מהערים הגדולות ביפן, והיא שוכנת באי הונשו מעט צפונית לאוסקה, בעמק המוקף הרים. הגאוגרפיה של העיר ומיקומה גורמים לכך שהקיץ בה חם ולח והחורף קר – לעתים גם יורד שלג. לכן העונות הטובות לביקור בקיוטו הן האביב והסתיו, בטיול מאורגן ליפן או באופן עצמאי -  אז אפשר גם ליהנות מפריחת הדובדבן או צבעי השלכת. העיר כוללת 11 רבעים והיא נבנתה במקור בתצורת שתי וערב וברוח הפנג שואי הסיני, בהתאם למודל של העיר הידועה כיום כשיאן. באזור המטרופולין של העיר חיים כ-1.5 מיליון תושבים, והיא אחת מ-10 הערים הגדולות ביפן. קיוטו היא יעד מרכזי של טיולים מאורגנים ליפן, בזכות שלל האתרים המרתקים שבה, ההיסטוריה המיוחדת והעובדה כי כיום היא מהווה מרכז תרבותי חשוב ביפן. קיוטו היא מהערים השמורות ביותר ביפן ולכן אין זה מפתיע שיש בה אלפי מקדשים וכן גנים ופארקים נעימים.

ההיסטוריה של קיוטו: קסם בטיולים מאורגנים ליפן

קיוטו ידועה גם בכינוי "בירת אלף השנים", וזאת משום שהיא הייתה בירתה של יפן ומקום משכנו של הקיסר משנת 794 ועד 1868. האזור של קיוטו היה מיושב כנראה כבר מהתקופה הפלאוליתית, אך תיעוד משמעותי לכך קיים מהמאה ה-6 ואילך. ההחלטה להפוך את קיוטו לבירה במאה ה-8 נבעה מהרצון להפריד בין השלטון לבין השפעות בודהיסטיות. למעשה, רק במאה ה-11 קיבלה קיוטו את שמה הנוכחי, לפני כן היא נקראה "היאנקיו" שמשמעו בירת הרוגע והשלווה. קיוטו התפתחה במרוצת השנים מבחינה תרבותית, ובמלחמת העולם השנייה החליטה ארה"ב לא להפציצה בזכות זאת. טיול מאורגן ליפן כולל את קיוטו במידה רבה בזכות העובדה שנשמרו בה אלפי מקדשים, מבנים היסטוריים וארמונות שלא הושמדו בזמן המלחמה.

קיוטו כיום

גם היום, קיוטו ממשיכה לשמור על מעמד של עיר שוקקת תרבות ואמנות בכל התחומים.

לצד המונומנטים העתיקים שעדיין מהווים מוקד משיכה, כמו רובע הגיישות המסורתי גיון, העיר היא מרכז תוסס של תעשיית קולנוע וטלוויזיה, מוזיאונים וקולינריה ייחודית.

תיירות היא אחד ממקורות ההכנסה העיקריים של העיר, ובעבר היא נבחרה לעיר השנייה ביופיה ביפן.

העיר מושכת תיירים מתוך יפן וגם תיירים ממדינות זרות המגיעים לעיר באופן עצמאי או במסגרת טיול מאורגן ליפן. העיר היא גם מרכז אקדמאי חשוב, ואוניברסיטת קיוטו נחשבת לאחת מהאוניברסיטאות הטובות ביפן כולה.

אתרים בקיוטו

כאמור, בקיוטו שפע של אתרים מרתקים ויפים המצדיקים ביקור של לפחות יום מלא בעיר.

  • מקדש קינקאקוג'י: ידוע גם כפביליון הזהב, מהמקדשים היפים והידועים ביותר בקיוטו וביפן כולה. המקדש המוזהב המוקף צמחייה עשירה מוכר לרבים מתמונות של יפן, והוא מקום נפלא לחזות בו בצבעי השלכת.
  • מקדש ריו-אנג'י: המקדש ידוע בעיקר בזכות גן האבנים שלו, המהווה דוגמה נהדרת לגן זן מושלם. המקום משרה על המבקרים אווירה שלווה ונינוחה.
  • גיון: גיון הוא רובע הגיישות המסורתי של קיוטו. הרובע מאופיין במבני עץ ואינספור מסעדות טובות. בחודש יולי נערך ברובע פסטיבל "גיון מטסורי" המושך מאות אלפי מבקרים
  • דרך הפילוספים: מדי אביב, שביל האבן הנקרא "דרך הפילוסופים" מתעטר בצבעי הלבן-ורוד של פריחת הדובדבן. השביל נמתח לאורך תעלה ולצידיו מאות עצי דובדבן, לאורך של כשני קילומטרים.
  • מקדש היאן: המקדש נבנה בתקופה מאוחרת יחסית, והוא עוצב בסגנון ארמון סיני מסורתי.