טיול מאורגן למדינת עולם שלישי - אתיופיה

לעתים קרובות, טיולים למדינות עולם שלישי מעוררים אצל אנשים חששות ותהיות. ראשית התהיה – האם כדאי לנסוע לטייל במדינת עולם שלישי?

יש הרבה מדינות ששוות ביקור ונחשבות מדינות עולם שלישי או מדינות מתפתחות, רובן באפריקה ובמזרח. אלו מדינות שידועות ביופיין או בזכות תרבות מעניינת או אתרים מרתקים, אך לצד זאת יש גורמים שונים שהופכים את הביקור בהן לקצת יותר מסובך.

לפעמים דווקא הסיבוך הזה הופך את הטיול למיוחד ומעניין יותר, מכיוון שאנחנו נחשפים לאורח חיים שונה לחלוטין מזה אליו אנחנו רגילים וזה מוסיף ערך חדש לטיול.

כדי להחליט האם לנסוע למדינה מתפתחת אפשר לבדוק למשל עד כמה היא מסוכנת או ידידותית למטייל, מה רמת שירותי התיירות ועד כמה דוברים בה אנגלית. בטיול להודו, למשל, אפשר לשקול את נושא ההגיינה הירודה ולעומת זאת העושר התרבותי הרב. 

סיטואציות ייחודיות

טיולים במדינות מתפתחות או מדינות עולם שלישי מזמנים קשיים שאינם קיימים בטיולים במדינות אחרות, למשל התמודדות עם תחבורה בעייתית שיכולה "לתקוע" את המטייל, התמודדות עם מחלות שונות, בעיות של היגיינה, חשש לביטחון אישי ועוד.

במדינות רבות באפריקה יש הרבה גורמי משיכה למטיילים – עולם חי וצומח מרהיב, תרבויות מרתקות כולל שבטים שונים, תרבות מעניינת ועולם שלם שלא מוכר לנו.

מצד שני, אפריקה ידועה גם כיבשת לא יציבה באופן כללי, שבה בהרבה מדינות מתקיימות מלחמות ממושכות וגם אם לא – תמיד יש סיכוי לפריצת עימותים. גם הביטחון האישי בערים הגדולות מפוקפק למדי ובהרבה מקומות ההמלצה היא לא לטייל לבד אחרי רדת החשכה או בכלל להימנע מביקורים באזורים מסויימים.

נכון, לא כל המדינות באפריקה כאלו, ויש מדינות שמצליחות להרים את הראש מעל לסטראוטיפ האפריקאי. עם זאת, טיול מאורגן הוא אופציה מצוינת למי שרוצה לבקר במדינות אלו בראש שקט מבלי לחשוש או לדאוג לפרטים הקטנים והגדולים הכרוכים בטיול במדינת עולם שלישי.

איך להתנהל בטיול מאורגן לאתיופיה?

טיול מאורגן לאתיופיה הוא הזדמנות מצוינת לבקר במדינה שיש האומרים שהיא המעניינת ביותר באפריקה, בעיקר לנו הישראלים בזכות הקשר הייחודי לדת היהודית. בטיולים מאורגנים לאתיופיה החברה המארגנת את הטיול בוחרת מבעוד מועד את השירותים הטובים ביותר בנמצא ומעצבת את מסלול הטיול באתיופיה כך שיכסה את האתרים החשובים והמעניינים בלי עיכובים וסחבת.

לאור ניסיון של שנים בטיולים מאורגנים לאתיופיה, החברה יכולה לבחור במלונות הטובים, במדריכים מקומיים שדוברים אנגלית רהוטה וברכבים ברמה משביעת רצון. יתרון נוסף הוא המדריך הישראלי המלווה את הקבוצה מרגע היציאה מהארץ.

  • המדריך, שאף אחראי על תדרוך הקבוצה לפני היציאה לטיול, מסייע רבות בהתמודדות עם קשיים העלולים לצוץ בזמן הטיול. הוא יכול להדריך את המטיילים איך לנהוג בערים או באזורים כפריים, מה כדאי לאכול וממה להימנע, כיצד לתקשר בצורה נעימה עם אנשים שפוגשים בדרך ואיך להימנע מהיקלעות למצבים שעלולים להיות מסוכנים.
  • ישנה חשיבות רבה גם להתארגנות לפני היציאה לטיול – חשוב להיות מודעים לענייני סטריליזציה של מים ואוכל ולבדוק האם נדרשים חיסונים ספציפיים לאזורים בהם מטיילים.
  • כדאי לצאת לדרך עם כמה טיפים לגישה שתכבד את תושבי המקום כדי להימנע ממצבים שבהם אנחנו מרגישים "עליונים" ולפיכך עושים דברים שיכולים להזיק, למשל לתת לילדים מתנות בעייתיות שלא הולמות את ערכי התרבות במקום או לצלם אנשים מבלי לבקש את הסכמתם.