טרק ברואנדה – "ארץ הקשת בענן"
מספר ימים: 8
טיולי הליכה וטרקים
ההרשמה בעיצומה
מזרח אפריקה
רואנדה, המכונה "ארץ הקשת בענן" ממוקמת במרכז אפריקה, בלב יערות הגשם הפראיים. רואנדה מכילה את כל הטוב שיש ליבשת אפריקה להציע. שופעת ביערות גשם מרתקים, גבעות מוריקות בשלל גוונים, אגמים והרי געש מרשימים ומהווה בית לאוכלוסיית גורילות ההרים אשר הולכת ונכחדת עם השנים. במהלך הטיול נזכה לראות את רואנדה דרך הנוף הבראשיתי העוצמתי והבלתי נגמר. נתחיל בשמורת אקגרה, שם נוכל לראות את חמשת הגדולים אריות, נמרים, קרנפים, פילים וג'ירפות. נמשיך אל האזור הציורי היפה ברואנדה "הגבעות הירוקות" שם נפגוש את התושבים המקומיים ונלמד על אורחות חייהם. נמשיך לאחד משיאי הטיול הפארק הלאומי דה ולקנו, נמצא על גבול קונגו ואוגנדה. בפארק יש מגוון של בעלי חיים עצום: עדרי תאואים, צבאיים, מינים רבים של קופים, שהבולטים והחשובים שבהם, הם הקופים הזהובים וגורילות ההרים. אלו מכם שיבחרו יוכלו לצאת למפגש איתם פנים אל פנים. בהמשך נרד דרומה אל אגם קיוו, נצטרף אל הדייגים המקומיים, לדייג בסירות המסורתיות, מלווים בקולות קריאה, שירה סיפורים ונגיעה בתרבות הדיג המקומי. את ההרפתקה שלנו ברואנדה נסיים בשני אטרקציות אדירות בשמורת יער הגשם נונגווי. עם שחר נצטרף לריינג'רים המקומיים למסלול הליכה במעבה היער בעקבות קופי השימפנזה, חוויה מרגשת ויוצאת דופן ולסיום המסע נצא למסלול הגשרים התלויים בו נוכל לראות את יער הגשם ממעוף הציפור... חווית חיים אדירה אפילו להרפתקנים שבינינו.
היתרון של דרכים TRAVEL
קופארטיב הנשים של ניימירבו
הגבעות הירוקות בניירגרמה
הלאומי וולקנו
דייג בסירות מסורתיות
 

מסלול הטיול

יום 1/ תל אביב – קיגאלי

עם הנחיתה ולאחר מעבר הדרכונים וסידורי הכניסה למדינה, נצא לסיור ראשוני בבירה קיגאלי להתרשם מהעיר המפתיעה כולל ביקור בשוק הגדול והססגוני של קימירונקו, בו ניתן למצוא מגוון רחב של תוצרת מקומית, פירות וירקות, מזכרות שונות ומגוונות בעבודות יד ובדים אפריקאים צבעוניים... לינה קיגאלי.

יום 2/ הגבעות הירוקות בניירגרמה – המלאכות המסורתיות – מוסנזה

בבוקר נצא בנסיעה מערבה לעיירה מוסנזה, בירת הצפון. בדרך נעצור בגבעות ניירנגרמה, אחד האזורים הציוריים והיפים ברואנדה. משם לקוח הכינוי של רואנדה כ"ארץ הגבעות הירוקות". נראה כפרים ציוריים וחקלאים המעבדים את אדמתם כמו לפני מאות בשנים. נפגוש חקלאות, תעשיית מזון ואת הפרה הקדושה של רואנדה, אינימבו. בהתאם לשעת היציאה מקיגאלי נצא במסלול הליכה בין השדות החקלאיים והכפרים הציוריים. במהלכו נראה את המקומיים עושקים במלאכות השדה והבית. נתארח בבית משפחה מקומית, שם נלמד את אורח החיים המקומי, המסורת, התרבות האומנות, שירה, ריקוד, נלמד על הרפואה המקומית הקדומה והשימוש בצמחים ושורשים למרפא. נצפ ה במלאכות הבית המסורתיות, ליקוט, טחינת קמח, בישול ולסיום נאכל ארוחת צהרים מקומית מסורתית. נמשיך בנסיעה בין העיירות והכפרים, בדרך נעצור בשווקים המקומיים נשוטט בין הדוכנים ונראה את המקומיים מציעים את מרכולם. בשעות אחר הצהריים המאוחרות/ הערב נגיע לעיירה מוסנזה, בירת הצפון, הנושקת לאזור הרי הגעש, אשר בפארק הלאומי דה ולקנו. לינה מוסנזה.

יום 3/ טרק הר קריסימבי Mt Karisimbi – יום הליכה 1

הפארק הלאומי דה ולקנו, נמצא על גבול רואנדה, אוגנדה וקונגו. השמורה ההררית משתרעת על שטח גדול של כ 160 קמ"ר של יער גשם טרופי משווני וכולל בתוכו חמישה הרי הגעש עוצמתיים על רכס הרי וירונגה (קריסימבי, ביסוק, מוהבורה, ג'נג'ה וסאביניו). בפארק יש מגוון של בעלי חיים עצום: עדרי תאואים, צבאים, מינים רבים של קופים, שהבולטים והחשובים שבהם, הם הקופים הזהובים וגורילות ההרים. כאן התבצע הבסיס למחקר של חוקרת הגורילות ה"פרמיטולוגית" דיאן פוסי, אשר נרצחה, כנראה, על ידי ציידי גורילות. ביומיים הקרובים נצא לטרק מרהיב ביופיו ועוצר נשימה לפסגת הר קריסימבי 4,507 מטרים, הוא הפסגה הגבוה ברכס הוירונגה והפסגה ה 11 בגובה באפריקה. חווית חיים אפילו להרפתקנים שבניינו. לאחר ארוחת בוקר, התארגנות ונצא לדרך, הקפצה של הרכבים לנקודת התחלת המסלול (בגובה של כ 2,600 מטרים). תחילת המסלול בשביל חוקרת הקופים דיאן פוסי. השביל המרהיב במטפס ביער הגשם עובר בין 2 מהרי הגעש היפים בשמורה הר קריסימבי והר ביסוק, לאורך הדרך תצפיות נוף עוצרות נשימה, הטיול מספק גם הזדמנות נפלאה לתצפיות על חיות בר רבות, כולל סיכוי (קטן) לראות את גורילות ההרים בנוסף לקופים הזהובים. נלמד על יער הגשם ונשמע את סיפורה המרתק של חוקרת הקופים שהקדישה את חייה למחקר אודות הגורילות ולהגנה עליהם. במהלך המסלול נחצה מספר צמחייה שונים, בתחילה ההליכה ביער גשם טרופי הררי, בהמשך במורדות התחתונים של ההר נחצה יער הבמבוק, במדרונות הגבוהים יותר נמצא יער הגניה-היפריקום, וככל שנעפיל למעלה הצמחייה תיפתח ונגיע לחיגור האלפיני. לינה במחנה אוהלים - מחנה הלילה שלנו יהיה בגובה של 3,700 מטרים, על קו היער החשוף, הלינה באוהלים בשקי שינה. הציוד האישי נישא על גבי פורטרים מוגבל לעד 5 ק''ג למטייל, כל מטייל הולך עם תיק הליכה יומי.

יום 4/ טרק הר קריסימבי Mt Karisimbi – יום הפסגה – 4,507 מטרים

השכמה לפנות בוקר, עוד לפני עלות השמש, נתחיל בטיפוס לילי ותלול בשביל צר ומפוטל. בהמשך השמש תזרח מבעד לעננים והנוף המרהיב יתגלה לנו מבין העננים. לאחר 2-3 שעות טיפוס נגיע לפסגה ממנה מבט על מכתש לוע ההר המעשן. הפסגה היא נקודת הגבול עם קונגו ביום בהיר הנוף מלמעלה עוצר נשימה. לאחר שננשום אוויר פסגות נתחיל במסע מטה שייקח לנו כ 5-6 שעות עד מחנה הבסיס שם נפגוש שוב את הרכבים שיקפיצו אותנו לעיירה מוסנזה. לינה מוסנזה. הערה: הטיפוס לפסגה מותנה במזג אוויר ובתנאי הדרך, במידה והתנאים לא יאפשרו להגיע לפסגה נבחר במסלול הליכה חלופי.

יום 5/ הפארק הלאומי וולקנו – טרק גורילות ההרים – טרק הקופים הזהובים (אפשרות) - אגם קיוו

טרק לגורילות ההרים השכמה לפנות בוקר, התארגנות ונצא לדרך בליווי סבלים וריינג’רים מקומיים. נצא בהליכה במעבה היער הסבוך, בעקבות גורילות ההרים, בעלי החיים והצמחייה הייחודית ליער הגשם. בעזרת הפקחים המנוסים, שיפלסו את הדרך בעזרת מצ'טות. נלך בשבילי היער הסבוך ונתחקה אחר עקבות גורילות ההרים החיות ביער. משך ההליכה ומידת הקושי יכולים להשתנות מאוד, תלוי במיקום ק בוצת הגורילות, ולאחר איתורם נוכל לשהות בקרבתם עד שעה. נלמד להכיר את אופיין המיוחד ואורח חייהן. נתבונן בהן בעודן מחפשות מזון, משחקות, מנקות האחת את השנייה ונהנות משלוות היער, מפגש אינטימי שיהיה לחוויה חד פעמית ובלתי נשכחת. שימו לב: הסיור אל הגורילות מיועד למטיילים מגיל 16 ומעלה בלבד. לאחר נצא בנסיעה אל אגם קיבו (Kivu Lake) האגם הגדול ביותר ברואנדה, והשישי בגודלו באפריקה. נגיע אל העיר גיסניי, אשר שוכנת בצפון האגם. לינה גיסניי.

יום 6/ אגם קיוו – הדייגים המזמרים – שביל הנילוס של קונגו – שייט לאיים הקסומים

עם זריחה נצטרף אל הדייגים, לדייג בסירות המסורתיות, מלווים בקולות קריאה, שירה סיפורים ונגיעה בתרבות הדיג המקומי. לאחר ארוחת בוקר נצא לטיול במסלול המפורסם "שביל הנילוס של קונגו" (Congo Nile Trail). השביל המקורי עושה דרכו לאורך של יותר מ 220 קילומטרים עובר לאורכו של אגם קיבו עם נוף מרהיב לעבר האגם, האיים וקונגו הגובלת. אנחנו נשלב מסלול הליכה בשביל הנילוס של קונגו, המסלול עובר דרך כפרים אותנטיים, בתי ספר, כנסיות ומקומיים הנהנים להתלוות לחלק מהדרך. נמשיך במסענו לאורך האגם, אל עיירת הנופש המקומית קיבויה. בה נעלה על סירה ונפליג לאיים הקסומים באגם ביניהם אי הקופים, אי הקפה ואי נפוליאון. מדי פעם נרד אל אחד מהאיים לסיור רגלי אל היער שם נפגוש שבטים בני המקום המקיימים אורח חיים מסורתי. באחרון נטפס אל פסגת האי שם נוף מרהיב של 360 מעלות על האיים הטרופיים המנקדים את אגם קיבו. אחר צהריים נמשיך בנסיעה אל המחוז הדרומי ואל יער הגשם, ניונגווה, אחד היערות העתיקים באפריקה, המכיל חיי בר עשירים עשרות סוגי קופים, ציפורים מיוחדות ועוד. לינה אזור נונגווי.

יום 7/ שמורת יער הגשם נונגווי – בעקבות השימפנזים – מסלול הגשרים התלויים – מטעי התה

השכמה מוקדמת, עם זריחה נצא (בקבוצות קטנות/ מוגבל לגילאי 16+ בלבד) בלווי ריינג'רים מקומיים למסלול הליכה בתוך היער בעקבות השימפנזים. הפקחים והמדריכים המקומיים יפלסו את הדרך, בתוך היער העבות, בו חיים 13 מינים שונים של קופים. ביניהם קופי הקלובוס הביישנים והקופים הזהובים הנדירים. לאחר איתורם, נעצור למפגש (המוגבל לשעה), בו נוכל לראות את קופי השמפנזה במפגש אינטימי חוויתי. נתבונן, נתצפת בהן משחקות, מסרקות אחת את השנייה, אוכלות או נחות. נחזור אל הלודג' מרוגשים ומלאי חוויות למנוחה קלה ונמשיך להרפתקה הבאה מסלול הליכה על הגשרים התלויים בתוך מבוכי יער הגשם של נונגווי, אחד מיערות הגשם הטרו פיים עתיקים באפריקה. תוך כדי פילוס הדרך במעבה היער ננסה לאתר את מושבות קופי הקולבוס וגם את הקופים הזהובים הנדירים. יער הגשם הוא זהו מקום נהדר גם לחובבי צפרות בתוכו מעל 300 מינים, אם יתמזל מזלנו נוכל לפגוש נמרים, חתולי בר, נמיות, חזירי בר ואנטילופות קטנות. בחלק מהמסלול נעבור על גשרי ענק התלויים מעל צמרות העצים ונחווה את מראות היער ממעוף הציפור. בסיום המסלול נשוב למלון לארוחת צהרים ומנוחה קלה. בשעות אחר הצהריים במהלך היום נבקר גם במטע תה ונלמד על גידול וייצור התה ברואנדה. לינה אזור נונגווי.

יום 8/ קופארטיב הנשים של ניימירבו – קיגאלי – תל אביב

לאחר ארוחת בוקר נעשה את דרכנו חזרה לבירה לקיגאלי. אם יתאפשר (בהתאם לשעת ההמראה) נעצור לביקור בקואופרטיב הנשים ברובע הססגוני ניימירמבו שם ניחשף לאורחות חייהם של המקומיים. הקואופרטיב נוסד בשנת 2007 ע"י 18 נשים רואנדיות שיצרו פרויקט זה כדי לעזור לנשים במאבק נגד האלימות וכן כמקור פרנסה לאימהות חד הוריות. הפרויקט מעסיק מאות נשים מהקהילה, העוסקות בייצור תכשיטים, בגדים, משחקים ועוד... כיום מעמד הנשים ברואנדה השתפר (יש עוד הרבה מה לעשות), לנשים זכות הצבעה והן מחזיקות בתפקידי שלטון מרכזיים, חשובים ומשפיעים ביותר. סיור קצר להתרשם מהעיר, העברה לשדה התעופה וטיסה חזרה לישראל.

רוצים לקרוא את פירוט המסלול יותר מאוחר?

הורידו את מסלול הטיול המפורט בקובץ PDF לתכנון של הטיול

לפרטים נוספים על הטיול
להרשמה
 

המחיר כולל

* טיסות בינלאומיות: תל אביב – קיגלי (רואנדה) – תל אביב.
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון נובמבר 2021).
* מלונות/ לודג'ים מדרגת ראשונה ודרגת תיירות מעולה, מחנה אוהלים בטרק.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג/ רכבי ספארי ייעודיים בהתאם לתוכנית.
* פנסיון מלא (3 ארוחות ביום/ בימי הספארי לאנץ בוקס).
* מים מינראליים, צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* מדריך ישראלי מנוסה מצוות "דרכים", מדריכים מקומיים כנדרש.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים והשמורות כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים,
ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* שירותי סבלות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 100 $.
* המחיר כולל פרמיט לטרק גורילות ההרים.

המחיר לא כולל

* אשרת כניסה לרואנדה (כ 50$ משולמת בכניסה למדינה).
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ למדריך הישראלי.

תנאי הרשמה וביטול

דמי הרשמה: ההרשמה באמצעות טופס הרשמה בצירוף צילום דרכון עדכני ובתשלום דמי רישום בסך 100$ שלא יוחזרו ושיועברו לנותני שירותים בחו"ל על מנת להבטיח את מקומכם בטיול. יתרת התשלום תוסדר לא יאוחר מחודש לפני מועד יציאת הטיול - תינתן אפשרות לשלושה תשלומים חודשיים שווים (החל מחודש לפני היציאה). ניתן לשלם במזומן (בהתאם לחוק המזומן), העברות בנקאיות, המחאות ללא ריבית.
תנאי ביטול: הרשמה באמצעות טופס הרשמה ובתשלום דמי רישום ע"ס 100$ שלא יוחזרו. מ 15-30 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 30% מעלות הטיול, מ 7-14 ימים לפני תאריך היציאה יחויב סכום של 70% מעלות הטיול, מ 6 ימים לפני תאריך היציאה ועד למועד היציאה יחויב סכום של 100% מעלות הטיול.
חשוב לציין: במקרים בהם נרכוש שירותי תיירות לרבות כרטיסי טיסה זמן רב לפני מועד היציאה, אנו שומרים את הזכות, להתאים ואף להקדים את מועדי התשלומים כך שיכסו את השירותים שיירכשו. מומלץ: כבר בעת ההרשמה לרכוש ביטוח נסיעות לחו"ל הכולל אפשרות לכיסוי דמי הביטול (ע"פ תנאי הפוליסה).
הערה חשובה: הטיול המאורגן מורכב ממספר שירותים וביניהם שירותי טיסה המתחילים ומסתיימים בישראל וכן שירותי תיירות שונים כגון טיסות פנים, כניסות לאתרים, הסעות, ובתי מלון אשר כולם מתחילים ומסתיימים מחוץ לישראל. דמי הביטול החלים על שירותים המתחילים ומסתיימים מחוץ למדינת לישראל הינם במסגרת תנאי הספקים השונים במדינות היעד.
שירות הטיסה המתחיל ומסתיים בישראל הינו השירות היחיד הניתן להחילו במסגרת החוק הישראלי לרבות חוק ותקנות הגנת הצרכן לעסקת מכר מרחוק כולל הרחבת החוק לאזרחים וותיקים.

הערות חשובות:
* תוספת לאדם בחדר יחיד: 589 $ דולר ארה"ב.
* במידה ולא יהיו טיסות ישירות לרואנדה או ימי הטיול לא יתאימו לטיסות הישירות נטוס דרך יעד ביניים.
הערת קורונה:
בשל המצב הרגיש בעקבות התפרצות נגיף קורונה בעולם, החזר מלא על התשלומים במקרים הבאים:
1. ביטול בעקבות התפרצות קורונה במדינה המלווה באזהרה של משרד הבריאות ומחייבת בידוד של יותר מ 72 שעות בחזרה מהיעד.
2. מטייל חולה קורונה לפני היציאה לטיול או צריך להיכנס לבידוד (נדרש אישור ממשרד הבריאות), החזר מלא על התשלומים לטיול למעט עלות כרטיס הטיסה (כ 700 דולר)/ יוחזר בהתאם למדיניות חברות התעופה.
3. במידה ונתב"ג יהיה סגור לטיסות יוצאות ונכנסות בעקבות סגר בישראל (סגר שבמהלכו נתב"ג יישאר פתוח לטיסות הטיול יצא כמתוכנן).
4. מטייל שחברות הביטוח מסרבות לבטח את המטייל לטיול. הודעה זאת תקפה עד 3 ימים לפני הנסיעה ומחובתו של המטייל לבדוק זאת מראש ולהביא אישור סירוב מחברות הביטוח.
5. יתכן כי סדר הביקורים והסיורים ישתנה בהתאם לאילוצי הקורונה.

מטיילים עם דרכים בזום

מרוקו

מרוקו
מיקי אביקסיס
מרוקו שאהבה נפשי
אונליין

יפן

יפן
אורי כהן
ארץ השמש העולה
אונליין

המלצות

מרים ומנחם לאופר

ינואר 2020

המלצות

חברה מצויינת לטיולים מאורגנת ומסודרת. הטיולים מאוד מושקעים.
והמדריכים מצוינים ועשירים בידע. אם מחפשים טיול אחר ולא שגרתי. זה המקום.

מרה ליפשיץ

ינואר 2020

המלצות

חברה טובה. מוציאים טיולים מעניינים עם מדריכים מעולים. נותנים שרות טוב ויעיל ומכל הלב.
ללא לאות, בחריצות רבה בנושא הגסטרונומי כך הערכתנו ותודתנו הרבה. הינה נכס לחברת דרכים. כמו כן אנו רוצים להודות מקרב לב גם למארגנת הקבוצה אילנה רוזנפלד, אשר פעלהאינטרקציה שלה עם אנשי הקבוצה יצרה תמיד רק טוב ואוירה נעימה, התנהלותה הייתה בשיקול דעת, אצילות נפש, ברוגע, הכל נעשה בנעימות.

 

ריקי וראובן גולדין

ינואר 2020

המלצות

בבוקר והגענו למלון בערב. המדריך עופר וקנין היה מצוין בעל ידע שהשכיל להעשיר אותנו במידע על התרבות, המורשת, הדתות והאמונות בהודו. מודים לחברת דרכים על טיול מעולה להודו! מסלול הטיול היה יפה ומגוון כל יום חווינו דברים חדשים מעניינים ומרתקים, הימים היו מלאים.

טרק ברואנדה – "ארץ הקשת בענן"

לפרטים נוספים על הטיול