יעדים שאסור להחמיץ בטיול מאורגן לאתיופיה- אקסום

אקסום היא אחת מהערים המרתקות ביותר באתיופיה, ושפע של מיתוסים וסיפורים נקשרו בשמה. העיר נמצאת בצפון אתיופיה במחוז תיגראי ובגובה 2,130 מטרים מעל פני הים.

העיר העתיקה נוסדה לפני אלפים בשנים וכיום היא מוגדרת אתר מורשת עולמית לפי אונסק"ו בזכות ההיסטוריה העשירה שלה ושל ממלכת אקסום בכללותה, ולכן מהווה יעד חשוב בטיול מאורגן לאתיופיה.

לפי המיתוס, אקסום הייתה הבירה של שבא כבר במאה ה-10 לפני הספירה, מקום מושבה של מלכת שבא. לפי ממצאים מהימנים, ממלכת אקסום נוסדה רק ב-400 לפנה"ס ואט אט כוחה עלה וגבר עד שהגיעה לשיאה במאה ה-4 לספירה אז היו בשליטתה אזורים שכיום מצויים במדינות סודן, אריתראה, מצרים, ערב הסעודית וג'יבוטי.

בממלכת אקסום התפתחה שפת הגעז וכן אדריכלות ייחודית והיא קיימה קשרי מסחר ענפים עם כוחות חזקים כמו האימפריה הביזנטית ואלכסנדריה. כיום העיר אקסום היא הקדושה ביותר לנצרות האתיופית ולפי הטענה של הכנסייה, אל העיר הגיע ארון הברית המקורי ולוחות הברית ע"י מנליק בנם של מלכת שבא ושלמה המלך.

אמונה זו רווחת גם היום וטיולים מאורגנים לאתיופיה כוללים פעמים רבות את חגיגות הטימקט באקסום. בחגיגות אלו מוציאים את ארון הקודש ומובילים אותו בתהלוכה דתית חגיגית. שרידים שונים נשמרו והתגלו באקסום שמצדיקים בהחלט ביקור במקום.


שדה האסטלות - אתר חובה בטיול מאורגן לאתיופיה

זהו אחד מהאתרים המרשימים והמעניינים ביותר באקסום, יש שיגידו שטיול מאורגן לאתיופיה מומלץ בעיקר סביב אתרים שכאלה, החושפים בפנינו טפח מן העבר המרשים של המדינה. באתר מעל 120 אסטלות וידוע שישנן עוד אסטלות רבות שניתן לחשוף באתר.

האסטלות הן עמודי אבן שחלקם מגיעים לגודל של 30 מטרים ויותר, ועליהן עיטורים פגניים המתוארכים לפני כניסת הנצרות לממלכת אקסום. משקלן של האסטלות עצום – עד מאות של טונות – וככל הנראה נחצבו במרחק של ארבעה קילומטרים מהאתר עצמו. מהמונומנטים הבולטים באתר:

  • האסטלה הגדולה – אסטלה מפורקת שגודלה 33 מטרים ומשקלה מעל 500 טון.
  • אסטלת המלך אזנה – טיולים מאורגנים לאתיופיה כוללים גם את האסטלה המרשימה הזאת שגובהה 24 מטרים.
  • קבר הדלת המדומה – מתחם קבורה שנשדד, ובו אולם קבורה וחללים תחת הקרקע. מעל לפני הקרקע ניצבת אבן ועליה תבליט של דלת – מכאן השם "דלת מדומה".
  • קבר קשתות הלבנים – מתחם קבורה שלא נשדד ונמצאו בו חפצי ערך ושני שלדים. גם מתחם זה כולל אולמות קבורה תת-קרקעיים שבהם קשתות מלבנים ומכאן שמו.
  • קבר המוזוליאום – מתחם הכולל מסדרון וחדרים, אשר נבזז וגם ניזוק ככל הנראה על ידי השודדים.

כנסיית גבירתנו מרים מציון

מהכנסיות העתיקות והחשובות ביותר באתיופיה כולה. בטיולים מאורגנים לאתיופיה מגיעים לאתר בזכות הסיפור המרתק שלו הקשור בתחילת הנצרות באתיופיה וכן ביהדות.

מאמינים כי הכנסייה נבנתה בתקופת שלטונו של הקיסר הנוצרי-אורתודוקסי הראשון באתיופיה, אזנה.

עוד לפי המסופר, הוקמה העיר אקסום סביב כנסייה זו ומכאן התפשטה הנצרות באתיופיה.

לכנסייה יש גם קשר הדוק ליהדות, משום שלפי האתוס של הכנסייה, במקום שוכן ארון הברית המקורי ולוחות הברית שניתנו למשה, שכאמור הגיעו לאתיופיה בהוראתו של מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה. באתר הכנסייה ישנן למעשה שתי כנסיות – ישנה וחדשה.

במתחם נמצאים שני מוזיאונים, מוזיאון קטן עם תצוגת כתרים ומוזיאון ארכיאולוגי ובו ממצאים שונים מהעיר אקסום כולל מטבעות, כתובות עתיקות וממצאים מהקברים.

לטיולים מאורגנים באתיופיה