לליבלה - תחנת חובה בכל טיול מאורגן לאתיופיה

אין ספק כי ביקור בעיר לליבלה הוא משיאיו של כל טיול מאורגן לאתיופיה. לא משנה אם מדובר בטיול ג'יפים, טיול גאוגרפי או טרק מאתגר – לליבלה היא ממש "יעד חובה" לכל מבקר בטיול מאורגן לאתיופיה. מה הופך אותה למקום כה מושך? למה אסור לוותר עליה?

רקע על לליבלה 

לליבלה היא עיר השוכנת בצפון אתיופיה, במחוז אמהרה, במרחק של כ-645 ק"מ מאדיס אבבה, עיר הבירה.

נכון לשנת 2015 מנתה העיר כ-27,000 תושבים, רובם ככולם הם נוצרים המשתייכים לכנסייה האתיופית. לליבלה ממוקמת ברמה שגובהה כ-2,500 מ' מעל פני הים והיא מהווה עיר מרכזית לאזורה.

לליבלה היא אחת משתי הערים הקדושות ביותר באתיופיה, יחד עם אקסום, ומהווה מוקד עלייה לרגל וחגיגות דתיות חשובות. החג הדתי החשוב ביותר הנחוג בלליבלה הוא הטימקט – חג ההתגלות – בו "מגלים" את ארון הקודש ועורכים טקס הטבלה.

טיול מאורגן לאתיופיה - ההיסטוריה של לליבלה

ידוע כי לליבלה הייתה עיר הבירה בתקופת שושלת זאגווה במאות ה-12 וה-13. מקובל להניח כי בתקופת שלטונו של הקיסר גברה מסקל לליבלה נעשתה חציבת הכנסיות בסלע (על האתר הרחבה בהמשך).

קיימות כמה מסורות לגבי הסיבה לחציבת הכנסיות, בין היתר ביקורו של הקיסר בירושלים ונסיון לשחזר אותה או כתוצאה של התגלות האל בפני הקיסר. בכל אופן הקשר בין העיר ובין ארץ הקודש הדוק, ועל כך מעידים שמות מקומות: נהר הירדן (הנהר העובר בעיר), דברה זיית (הר הזיתים) ועוד.

היסטוריונים שונים שחקרו את המקום הגיעו למסקנות שונות, חלקם אף טוענים כי לא ניתן לשייך את כל המבנים לתקופה אחת בהיסטוריה ולכן המסורות הנ"ל נותרו עד היום בגדר השערות. האגדות הנקשרות בלליבלה מוסיפות נופך של מסתורין לאתר מרהיב זה, מהאתרים המרתקים ביותר בכל סוגים ואפשרויות הטיולים המאורגנים לאתיופיה. מעניין לשמוע על הסיפורים השונים שנקשרו במקום בעת ביקור במתחמי הכנסיות המיוחדות.

הכנסיות החצובות באבן  - נקודת חובה בכל טיול לאתיופיה

האתר בה"א הידיעה בלליבלה. מדובר בשני מתחמים, בהם שלל כנסיות מתוכן 11 הוכרזו אתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו. אתר הכנסיות החצובות הוא הסיבה המרכזית לביקור בללילבה, כאשר טיול מאורגן לאתיופיה כולל סיור מקיף בכל אחד מהמתחמים.

במקום שוררת אווירה מיוחדת בזכות הקדושה המיוחסת לו והמבנים בחלקם מרתקים. המתחמים נחלקים לשניים – אחד מצפון לנהר הירדן והשני מדרום-מזרח לו.

כנסיות המתחם הצפוני

  • ביתה מריאם – מוקדשת למרים (מריה) אמו של ישוע ונחשבת לקדומה ביותר מבין כל הכנסיות בלליבלה. בכנסיה המרשימה שפע עיטורים יפים ופרסקאות. ישנה בריכה בחצר הכנסיה ולפי המסורת מימיה מחוללים נסים.
  • ביתה מדהנה עלם – נחשבת לכנסיה החצובה הגדולה מסוגה בעולם, ובוודאי בלליבלה. בכנסיה עשרות עמודים ובתוכה שלושה קברים ריקים שלפי הסיפור נועדו לשלושת האבות, אברהם יצחק ויעקב.
  • ביתה גיורגיס – מהכנסיות המפורסמות ביותר, שהנוסעים לטיול מאורגן לאתיופיה בוודאי יזהו מהתמונות שראו טרם הנסיעה. צורת הכנסייה כצלב יווני, וגובהה 11 מטרים. זוהי כנסיה הנחשבת למאוחרת מבין הכנסיות במתחם והיא מוקדשת לקדוש גאורגיוס, הקדוש המגן של אתיופיה.

כנסיות המתחם הדרום-מזרחי

  • ביתה אבא ליבנוס – כנסיה מיוחדת שרק כרבע ממנה בנוי מעל פני הקרקע. האגדה מספרת כי אשתו של הקיסר לליבלה בנתה את הכנסיה בעזרת מלאכים במשך לילה אחד בלבד.
  • ביתה עמנואל – כנסיה ששימשה ככל הנראה לתפילות של משפחת הקיסר. בכנסיה מיוצר דבש אשר מיוחסות לו סגולות מיוחדות. הכנסיה מחוברת במעבר תת קרקעי אל כנסיית ביתה מרקוריוס.
  • ביתה מרקוריוס – פרסקו של שלושת האמגושים מעטר את אחד מקירות הכנסיה, וכן פרסקו נוסף של 12 השליחים. ייתכן כי במקור המבנה לא נועד להיות כנסיה אלא בית כלא, זאת מעריכים בגלל שלשלאות וטבעות שנמצאו בה.
  • ביתה גבריאל רפאל – עוד מבנה שלפי הסברה לא נבנה ככנסיה מלכתחילה, כיוון שהוא בנוי בתכנית שונה מהכנסיות האחרות. הכנסיה כוללת שתי חצרות ועוד שלושה אולמות.