מכתב תודה לאסנת פולק לטיול למונטנגרו

כ"ג באלול תשע"ח

3 בספטמבר 2018

שלום,

הנדון: מסע למונטנגרו 8-15 באוגוסט 2018 בהדרכתה של אסנת פולק

במכתב זה ברצוני להודות לחברתכם על טיול-מסע מוצלח ביותר, מכל בחינה וענין.

  • הקבוצה: הייתה טובה מאד, ניכר היה שהחברים ידעו לקראת מה הם יוצאים, קרי למסע שעיקרו טבע ותרבות.
  • הדרכה: אסנת מדריכה מעולה ביותר. יש לה בעלת מיומנות וניסיון רב. החל מהכנה מדוקדקת ומדוייקת של כל המקומות והאתרים בהם ביקרנו.  למדנו מאסנת על תופעות הטבע השונות והמיוחדות בהרי מונטנגרו, באגמים בגובה של 1600 מטר, בצמחיה, בחיות המבוייתות והאחרות. שמענו ונחשפנו לאורח חיים שונה וקסום דווקא בבראשיתיות שלו. הכרנו באמצעותה את חדרי האירוח אי שם בהרים הכוללים "קטונים" בגודל של 2 מטר על שני מטר.  אסנת לא הפסיקה "לחפור" לנו על ההיסטוריה של האיזור כולל הכרת השושלות העתיקות יותר ועד למאה ה- 20 והמאורעות הדרמטיים מהמאבק נגד העותמנים והגרמנים במלחמת העולם הראשונה, ועד למאבקי הכוח של הפרטיזנים במלחמת העולם השנייה ואיחוד הממלכות תחת שלטונו של טיטו ובהמשך הקמת המדינות השונות שהרכיבו את יוגוסלביה וב 2006 היפרדות מסרביה והקמת מונטנגרו עצמאית.  לא אכחיש כי פעמים התעייפנו מרוב מידע אולם ללא הכרת "הכל" איך נחזור? ומה נבין? פעמים פרצנו בצחוק והתפעלנו מכך שהיא ביטאה שמות של הרים/מקומות/מלכים/אגמים ומה לא בשפת המקום. היה מדהים. אסנת שטחה בפנינו את הנדרש בתחום הדתות והמנזרים השונים הקיימים במונטנגרו. ועוד ועוד
  • הובלה ומנהיגות: דיבורה של אסנת רהוט,  בקול רם ובעברית צחה. אסנת היא  "פצצת אנרגיה" בלתי נדלה. יש לציין כי אין זה פשוט לאשה צעירה להוביל קבוצה של מבוגרים (ותיקים-קשישים- 60+) הצרכים שונים, היכולות הפיזיות שונות, ועוד ועוד. עם זאת המכנה המשותף של כולם הוא הסקרנות לראות, ללמוד ולהחכים – אסנת לא וויתרה על אף רגע של "העמסת" חומר, דפי מקורות ועוד. במקביל נדמה לי היא קשובה מאד לכל בעייה או עניין אישי של חברי הקבוצה. ומשרה תחושת ביטחון ועוצמה בהובלת הקבוצה, כאמור כל עניין זכה להתייחסות מיידית ובשום שכל. הייתה תחושה נוחה שאין צורך לרוץ. אסנת גם הקפידה על עניינים הנוגעים לקבוצה של שומרי מסורת/דתיים.
  • קשר עם הקבוצה: לאסנת יש דרך משלה ליצור קשר עם הקבוצה, בקצב הסוער והאינטנסיבי בסגנון מחבק ללא קץ ונעדר כל חנופה.
  • פתרון בעיות: מסענו עבר בשלום, יש להניח שהיו כמה וכמה עניינים שהיה צורך לטפל בהם, לקבל החלטות על לוח זמנים, לשנות קמעה מסלולים, להוסיף פה ושם "אקסטרות" לכל הייתה התייחסות הולמת רגישה ורלבנטית.
  • היו מצויינים ולמעט תקלה אחת או שניים הכל היה בסדר. עם זאת יש לשים לב לצרכים מיוחדים של חברים אותם הציגו לחברתכם לפני היציאה.
  • אוכל  סך הכל היה בסדר גמור. חנה מזרחי אשר הייתה מופקדת על הנושא עשתה ככל יכולתה למעננו. כל ערב, עת הגענו למלון בשעה די מאוחרת,  פרשנו לחדרים להתקלח ולהתארגן, והגענו לחדר האוכל שבו  הוכנה עבורנו ארוחת ערב טובה שכללה: מרק, דגים , תוספות שונות וסלטים. וחיוך רחב ולבבי. של חנה. כך היה גם בבוקר.

לסיכום: נהניתי מאד מאד וקבלתי תמורה מלאה לכל. ארצה להמשיך לנסוע עם חברת דרכים. המכתב נכתב על דעתי בלבד אך, נדמה לי  שחברי הקבוצה יהיו שותפים לכתוב בו.

בברכה ושנה טובה

רחל אגמון,