נימוסים והליכות ביפן

במשך שנים ארוכות, במהלך כל תקופת אדו (מהמאה ה-17 למאה ה-19), הייתה יפן מסוגרת בפני העולם החיצון, בעיקר על מנת להימנע מהשפעות הנצרות שעוררו חוסר יציבות בשלטון.

בזכות היותה של יפן מדינת איים מרוחקת, השלטון המרכזי לא התקשה לשמור על בידוד זה. במרוצת עשורים ומאות אלו, חלו ביפן התפתחויות משמעותיות מבחינה תרבותית, חברתית וכלכלית אשר הותירו חותם עמוק על יפן המודרנית בהרבה מישורים, ביניהם על הדגש הרב שניתן לנימוסים והליכות כחלק בלתי נפרד מהתרבות.

טיול מאורגן ליפן יכול להציב בפני המטיילים סיטואציות בין-אישיות מורכבות, וכדאי להגיע עם ידע מוקדם על אופן ההתנהגות ההולם מצבים שונים. מאמצע המאה ה-19 נפתחה אט אט יפן אל העולם והחלה לקבל השפעות זרות, אבל ביקור ביפן יראה לנו עד כמה השפעות אלו לא פגעו בערכים חזקים הטמועים עמוק והיטב בשורשי החברה.

התרבות היפנית מורגשת ומודגשת בחיי היומיום בגלל סיבה נוספת – 99% מאוכלוסיית המדינה הם יפנים, מה שאומר שישנה הגירה מועטה ולכן פחות השפעות של תרבויות זרות. גם מבחינה דתית אין גיוון גדול – דתות השינטו והבודהיזם מהוות 84%, הנצרות, רק 0.7%. ביפן יש הפרדה מאוד נוקשה בין הדת למדינה ודבר זה ניכר גם בחברה ובתרבות.

במהלך טיול מאורגן ליפן חשוב להתחשב בכללי הנימוס וההליכות המקומיים. זה תקף כמובן לגבי טיולים מאורגנים בכל מדינה בעולם, אך יפן היא אחת המדינות שבהן נושא זה חשוב מאוד ומוערך.

כל מאמץ לכבד את הכללים יתקבל בברכה ויפתח פתח בפני המטיילים להכיר את תושבי המדינה, תרבותם ורוחב ליבם.  חשוב לדעת, שאחד המוטיבים החשובים ביותר בתרבות היפנית הוא ההרמוניה.

זה ניכר גם באמנות וגם בהתנהלות בחיי היומיום. לכן, ישנו דגש על נימוס, אחריות אישית ועבודת צוות להשגת מטרות משותפות. כל התנהגות גסת רוח כמו צעקות, ויכוחים ועלבון ברבים נחשבת כפגיעה בהרמוניה ולכן אינה מקובלת. יש לזכור זאת בעת הטיול ואם במקרה מגיעים למצב של קונפליקט, להתנהל בצורה רגועה ומכבדת.

כחלק מאותה הרמוניה, גם התקשורת הלא-מילולית חשובה מאוד ביפן, והניואנסים הקטנים חשובים בדיוק כמו המלים שנאמרות. הבעות פנים, טון הדיבור, התנוחה בה עומד או יושב הדובר- עבור היפנים כל אלו מדויקים וחשובים.

ישנם כמה דברים שנחשבים לא מכבדים – לנעוץ מבט בעיניים של מישהו, להפסיק מישהו באמצע משפט, גירוד הראש ועוד. הישרת מבט אל עיניו של מישהו נחשבת לא מכבדת גם במקומות ציבוריים וברכבת, למשל, יש להימנע מכך.

 

הליכות ונימוסים לטיול מאורגן ביפן

 כדאי לקרוא ולהפנים את רשימה שימושית זו כדי לזכות בחווית טיול עמוקה ונעימה יותר:

  • ברכת שלום: על פי רוב רשמית וטקסית. יש חשיבות לגינונים כלפי מישהו שמעמדו נחשב גבוה משלך, או גילו מבוגר יותר.
  • עדיף להמתין שמישהו יציג אותך ולא להציג את עצמך, במידת האפשר.
  • קידה: אף אחד לא מצפה שתיירים יקודו קידה מלאה לפי הנהוג ביפן, אבל קידה קלה של הראש תתקבל בהערכה.
  • באם הוזמנתם לבית יפני, יש לחלוץ נעליים בכניסה ולנעול נעלי בית. את הנעליים יש להציב כשחרטומן פונה לכיוון ההפוך מהכניסה לבית.
  • בארוחה: נהוג לשמור על שיחה שקטה ונינוחה כדי להתרכז במזון. ישנה חשיבות רבה לאסתטיקה ולתרבות האכילה.
  • עמידה בזמנים: חשובה מאוד בתרבות (שוב, הרמוניה!) לכן יש להשתדל לא לאחר ולא לעכב או להתעכב.