קייפטאון - עיר שהיא חובת ביקור בטיול מאורגן לדרום אפריקה

ללא ספק, קייפטאון היא מהערים היפות והנעימות באפריקה כולה, ואולי אף היפה מכולן.

מכף התקווה הטובה להר השולחן משתרעת לה העיר המשמשת כבירת מחוז הכף המערבי ואחת מהערים הגדולות במדינה. בזכות הביטחון השורר בה, יופייה, חופיה והאקלים הנוח השורר בה, שהופכות את קייפטאון, ללא ספק, לאחת מגולות הכותרת בטיול מאורגן לדרום אפריקה.

הראשונים להתיישב במקום היו ההולנדים שהגיעו למקום בשנת 1652 כחלק מתכנית הסחר בין אירופה והמזרח הרחוק. במרוצת השנים משכה ההתיישבות גם בלגים, צרפתים וגרמנים ובהמשך נכבשה על ידי האימפריה הבריטית אשר העניקה לה את השם קייפטאון, כלומר – עיר הכף. אי אפשר לדבר על קייפטאון בלי להזכיר את האפרטהייד במהלכו שוכנו השחורים ובני תערובת בשכונות מחוץ לעיר שנקראות "טאונשיפ".

אמנם נעשה ניסיון מאז תום האפרטהייד ליצור אינטגרציה אך הטאונשיפ עדיין קיימות. נכון לשנת 2011 הייתה העיר השנייה בגודלה במדינה והאוכלוסייה בה מעורבת, כולל קהילה יהודית ותיקה של כמה עשרות תושבים. בטיולים מאורגנים לדרום אפריקה מייחדים לקייפטאון יום סיור מלא בזכות האתרים המרתקים והאווירה הנעימה, ועוד יום נפרד לביקור בכף התקווה הטובה והסביבה. 

באילו אתרים נבקר במסגרת טיולים מאורגנים לדרום אפריקה?

קייפטאון היא עיר שבהחלט אפשר להיתקע בה כמה ימים, אבל גם ביום וחצי של סיורים אפשר לראות את המקומות היפים והמעניינים ביותר ולהרגיש את האווירה היחודית לעיר. באילו אתרים נבקר?

  • הר השולחן: הנקודה הגאוגרפית המזוהה ביותר עם העיר. זהו הר מרשים שקדקדו שטוח ומראהו כשל שולחן עצום. ההר מתנשא לגובה 1,086 מ' ובטיול עולים אליו ברכבל. מלבד הנופים הנהדרים הנשקפים מההר (במידה ומזג האוויר נאה), הוא מאופיין גם בצמחייה מיוחדת הכוללת מעל אלף מינים שונים של צמחים וכן במגוון בעלי חיים ביניהם שפן הסלע, נחשים, נמיות ועוד. מהנקודה אליה מגיעים ברכבל אפשר לראות את העיר, את האוקיינוס ואת האי רובן, אחת החוויות המרשימות בטיול מאורגן לדרום אפריקה.
  • הפרלמנט: מבני הפרלמנט נמצאים בשדרות גאברמנט, והם מבנים יפים בגווני לבן ואדום שנבנו בסגנון ניאו-קלאסי. מבני הפרלמנט מהווים חלק מהלב הפועם של העיר, והם נבנו בשנת 188
  • מוזיאון דרום אפריקה: ביקור במוזיאון נכלל בטיולים מאורגנים לדרום אפריקה כיוון שהוא כולל תערוכה מקיפה ומצוינת של דרום אפריקה על מאפייניה השונים: פעילות אנושית, החי והצומח. במוזיאון אפשר ללמוד על הקבוצות האתניות השונות החיות במדינה בזכות תצוגה אנתרופולוגית מעניינת.
  • הרובע המלאי: רובע ססגוני ומלא חיים שבו בתים צבועים בגווני פסטל עליזים ורחובות מרוצפים אבנים. מהרובע נשקף נוף נהדר של מרכז קייפטאון וגם של הר השולחן, והוא סמל לרב תרבויותיות של העיר.

יום סיור בכף התקווה הטובה

כף התקווה הטובה הוא חלק מפארק לאומי באותו שם והוא כולל את הכף וסביבתו.

הכף נחשב לנקודה שבה האוקיינוס ההודי והאוקיינוס האטלנטי נפגשים, אף שלמעשה הנקודה המסויימת נמצאת במרחק 150 ק"מ מהכף.

הכף הוא למעשה צוק סלע הנכנס אל האוקיינוס האטלנטי והראשון להקיף אותו היה ברתולומאו דיאש ולאחריו עבר במקום ואסקו דה גאמה, שניהם ספנים פורטוגלים שרצו להקיף את הכף על מנת למצוא דרך ימית להודו ואסיה במקום הדרך היבשתית המפרכת.

הפארק הוא חלק בלתי נפרד מטיול מאורגן בדרום אפריקה בזכות החשיבות ההיסטורית, היופי ומגוון החי והצומח הייחודיים לו. בפארק אפשר לאתר את קופי הבבון האופייניים למקום וכן כלבי ים.