שיעור אוריגמי - הצצה אל דת השינטו ביפן

שורשי אמנות האוריגמי ביפן

כיום, אין כמעט אדם בעולם המערבי שאינו מכיר את אמנות האוריגמי – קיפולי נייר בצורות שונות, החל מסירה או כובע פשוט ועד בעלי חיים מורכבים וצורות גאומטריות מסובכות. האוריגמי נחשב לעתים קרובות כשעשוע לילדים, אך בחינה של מקורותיו חושפת עומק היסטורי ותרבותי רב.עד היום, מקורות אמנות האוריגמי לוטים בערפל וההשערות רבות. ישנם חוקרים הגורסים כי קיפולי הנייר החלו בסין, מקום בו התפתח ייצור הנייר בשיטות המודרניות אי שם בראשית המאה השנייה לספירה. אחרים מאמינים כי האמנות החלה להתפתח רק ביפן, לאחר שרזי ייצור הנייר הגיעו אליה מסין דרך קוריאה. כך או כך, כיום נהוג לייחס ליפנים את פיתוח ושכלול האוריגמי למה שאנחנו מכירים היום. משמעות השם "אוריגמי" ביפנית כי קיפול (אורי) נייר (קמי) ולפי טענות שונות התפתחה האמנות כבר בתקופה שבין השנים 794 ל- 1185, למרות שרוב המחקרים קושרים בין התפתחות האוריגמי להתעוררותה של דת השינטו החל משנת 1336 לערך ולאחר מכן לתקופת אדו שהחלה בשנת 1603. אף ששורשי אמנות האוריגמי אינם ברורים עדיין, אין ספק כי אמנות זו נטועה היטב בהיסטוריה של יפן לפחות מאז המאה ה- 14 לספירה.

גלגוליה של אמנות האוריגמי ביפן

לפי הדעה הרווחת, האוריגמי התפתח עם התעוררות דת השינטו ביפן. הנייר, שנחשב לסמל של טוהר, בא לידי שימוש גם באומנויות אחרות כמו הקליגרפיה וכן כחומר בנייה עדין ליצירת מחיצות, למשל. בשינטו, השתמשו בנייר ליצירת עטיפות טקסיות ומורכבות הנקראות "נושי" – אשר לפי האמונה מביאות מזל טוב. בתוך העטיפות הניחו פרוסות של בשר מיובש ועטיפת החומר התפתחה לאמנות של ממש. מאמנות ה"נושי", עטיפות הנייר, התפתחה אמנות האוריגמי. בתקופת אדו (1603 - 1868) בני מעמד הסמוראים אמצו לעצמם עיסוק באמנויות של מעמד האצולה כמו הקליגרפיה ושזירת הפרחים (איקבנה), וכן באמנות האוריגמי. דבר זה הטמיע עוד יותר את העיסוק באוריגמי בתרבות היפנית, בפעילות המזוהה עם עידון, טוהר ואצילות.

שיעור אוריגמי בטיול מאורגן ליפן

ביום הרביעי לטיולנו ביפן, כחלק מסיורנו בעיר המרתקת טוקיו, נשתתף בשיעור אוריגמי. כעת, לאחר סקירת ההיסטוריה של אמנות אצילית זו, אנחנו יודעים שביצוע האוריגמי הוא חלק מחוויה תרבותית יפנית המעשירה את הטיול ליפן בתוכן, ומחברת אותנו, המטיילים, למאות שנות היסטוריה במדינה מרתקת זו.

לחזרה לעמוד הטיול המקיף ליפן - הקליקו כאן